Dünya

Irak’ta Protesto Gösterilerinde Ölü Sayısı 100’ü Aştı

protesto

Irak’ta Salı günü başlayan protesto gösterilerinin beşinci gününde ölü sayısı arttı. Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu’na göre hükümet karşıtı göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısı 100 civarında. Komisyon 3 binden fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

Hükümet, sokağa çıkma yasakları ilan ederek ve internet, sosyal medya erişimine kısıtlamalar getirerek protesto gösterilerini kontrol altına almaya çalıştı ancak eylemler şiddetini artırarak devam ediyor. Polis, Cumartesi günü başkent Bağdat’ta ana meydanlara çıkan yolları ve erişim noktalarını kapattı.

Parlamento gösterilerin şiddetlenmesi üzerine Cumartesi günü acil toplandı. Yetkililerin Bağdat’ta sokağa çıkma yasağını Cumartesi günü kaldırmasıyla protestocular da eylemlerine meydanlarda, sokaklarda devam etti.

Parlamento’nun İnsan Hakları Komisyonu 540 kişinin de gözaltına alındığını yaklaşık 200’ünün hala gözaltında tutulduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, protestolarla ilgili açıklamasında ‘göstericilerin meşru taleplerinin duyulduğunu’ belirtip itidal çağrısında bulunmuştu.

Ülke, yeni hükümetin geçen yıl göreve başlaması sonrası bu çapta gösterilere tanık olmamıştı. Güvenlik güçleri gösterilere sert şekilde müdahale etti. Başbakan Adil Abdülmehdi, “İnsanların hayal kırıklığını anlıyorum ancak Irak’ın sorunlarının sihirli bir çözümü yok” dedi.

Önemli bir kısmını işsiz üniversite mezunlarının oluşturduğu protestocuların bir liderin, oluşumun ya da siyasi partinin öncülüğünde hareket etmedikleri biliniyor.

Protestoların arkasında ülkedeki siyasi istikrarsız etkili oluyor.

Kaynak: BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir