Kültür & Sanat

‘İstanbul Hanımefendisi’ne Rekor Fiyat!

İstanbul hanımefendisi

Ressam Osman Hamdi Bey’in 19’uncu yüzyıla ait olan ‘İstanbul Hanımefendisi’ adlı eseri, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki açık artırmada 1 milyon 770 bin 300 Euro’ya alıcı buldu.

‘Kaplumbağa Terbiyecisi’nin dünyaca ünlü ressamı Osman Hamdi Bey’in ‘İstanbul Hanımefendisi’ isimli eseri, Avusturya’nın başkenti Viyana’da rekor fiyata satıldı. Dorotheum Sanat Galerisi’nde düzenlenen müzayedede açık artırmayla satışa sunulan esere, dünyanın çeşitli bölgelerinden sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Açık artırma sonucunda 19’uncu yüzyıla ait olduğu ve ressamın seçkin tablolarından biri olan ‘İstanbul Hanımefendisi’ adlı eser, 1 milyon 770 bin 300 Euro’ya (yaklaşık 11 milyon 300 bin lira) alıcı buldu. Bu satışın, 2019 yılı içinde bu müzayede salonunda en yüksek fiyata satılan eser olduğu ifade edildi. Tablonun müzayedeye telefonla bağlanan ve kimliği açıklanmayan bir sanatsever tarafından satın alındığı öğrenildi.

‘Kur’an Okuyan Kız’ İngiltere’de Satılmıştı

Osman Hamdi Bey’e ait ‘Kur’an Okuyan Kız’ adlı tablo, Eylül ayında İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan müzayedede, 6 milyon 315 bin sterline (yaklaşık 44 milyon 12 bin Türk Lirası) satılmıştı.

Daha önce de ressamın “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosu 5 milyon TL’ye, “Yeşil Cami Önü” tablosu ise 13 milyon 509 bin TL’ye alıcı bulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir