Gündem

İstanbul – İzmir Arası Gidiş Dönüş 500 TL

İstanbul - İzmir Otoyolu

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, İstanbul – İzmir otoyolunun geçiş tarifelerini açıkladı: İzmir-İstanbul arası gidiş dönüş 500 TL.

Açılış Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

İstanbul ile İzmir arasında 8,5 saati bulan seyahat süresini 3,5 saate düşüren otoyolun 192 kilometrelik kesimi açıldı. Badırga mevkisinde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Projenin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü’nün 2016’da hizmete alınmasıyla İstanbul ile İzmir arasındaki mesafe 78 kilometre kısaldı. Geçen yıllarda 201 kilometresi ana gövde, 33 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere hizmete açılan yolun, 183 kilometresi ana gövde, 9 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere toplam 192 kilometrelik kesimi de hizmete girdi.

Mevcut 515 kilometreyi 426 kilometreye düşüren yol, kullanıcılara ekonomik katkı sağlayacak. İstanbul-İzmir Otoyolu ile 3,5 saatte İstanbul’dan İzmir’e ulaşma imkanı olacak. Bugüne kadar 7 milyar dolar harcama yapılan yola ilişkin, 2,5 milyar lira da idare tarafından kamulaştırma işlemleri için harcandı. 7 milyar dolarlık finansman, projeyi yapıp işletecek şirket tarafından karşılandı.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, İstanbul – İzmir otoyolunun geçiş tarifelerinin listesini paylaştı: İzmir-İstanbul arası gidiş dönüş 500 TL.

Erdoğdu’nun verdiği rakamlara göre bir otomobilin İstanbul’dan İzmir’e gidiş dönüş ücreti 500 TL’yi aşarken otomobil ile tek yön geçiş ücreti 256,3 TL olarak belirlendi. Kamyoncular ise aynı güzergah için 645,8 TL ödeyecek.

CHP’li Erdoğdu,

Üstelik geçseniz de geçmeseniz de bu ücret sizin cebinizden çıkacak” diyerek,

Yani artık yakıta verdiğimiz paradan fazlasını otoyol ücretlerine vereceğiz…” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir