Türkiye

İstanbul Taksicileri Turizm Eğitimi Alacak

Turizm

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul taksicilerine turizm eğitimi verecek. Eğitim ilk olarak İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki taksicilere verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bugün havalimanındaki taksicilerle bir araya geldi. Bakan Ersoy, Türkiye olarak turizm anlayışında bir değişikliğe gittiklerini, nicelikli turistin yanında nitelikli turiste de ağırlık vereceklerini ifade etti. Bakan Ersoy, turizm için nitelikli personel ve hizmet önemli olduğunu ve bunun da eğitimle gerçekleşebileceğini söyledi.

Pilot Eğitim İstanbul Havalimanı Taksicilerine

Türkiye’ye gelen her üç turistten birinin İstanbul’dan giriş yaptığını kaydeden Bakan Ersoy, bunların büyük bölümünün de İstanbul Havalimanı‘nı kullandığını kaydetti.

Taksicilerin pilot eğitimi olarak İstanbul Havalimanı’nı seçtiklerini dile getiren Bakan Ersoy, ilk olarak davranış ve turizm konusunda dersler verileceğini söyledi.

Turizm

 

13 Farklı Eğitim : Davranış, Tarih, Kültür, Turizm…

Bu alanda 13 farklı eğitimin yer aldığını dile getiren Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“Davranış, tarih eğitimi, kültür ve turizm konusunda bilgilendirmeler, ayrıca acil durumlara müdahale eğitimlerinden tutun da kendinizi geliştirecek diğer konularda ve 13 farklı dalda hizmet verilmiş olacak. Eğitimler yapıldıktan sonra maalesef belirli bir süre sonra unutulabiliyor. Unutulmaması için dijital ortama, siteye ve telefonlara bu eğitimler yüklenecek. Siz istediğiniz zaman bunlara bakacaksınız. Belli sürelerde, belirli şekilde hatırlatmalar ve eğitim tekrarları bu aplikasyona, telefonlara gelecek. Tekrar almak istediğiniz zaman dijital ortamda ziyaret edeceğiniz web sayfasında uygulamalarını görebileceksiniz. Üçüncü nokta da bunların tabii ki denetimi lazım. Sizin bu eğitimlerden sonra bir değerlendirme sonucu, sınav diyebiliriz bir nevi, bu sınav sonucu başarılı olan arkadaşlarımıza sertifikaları verilecek. Bu sertifikasyon toplu taşıma sürücü belgelerinize not olarak işlenecek. Ayrıca, başarılı olan arkadaşların taksilerine ‘turizm dostu’ logosu içeren bir stiker takılacak.”

Taksilerde Dijital Aplikasyon Uygulaması

Bakan Ersoy, eğitimler konusunda İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesi‘nin katkıda bulunduğunu belirtti. Ersoy, İstanbul Havalimanı taksilerinde uygulanacak dijital aplikasyonun çok yararlı olacağını, yolcunun araçlara bindiği zaman aplikasyona gideceği yeri yazmasının ardından ekranda alternatif güzergâhlar, fiyatlandırma ve paralı köprü ücretlerinin görülebileceğine dikkati çekti.

Dünyanın Türkiye’ye açılan en önemli kapısı olan İstanbul Havalimanı’ndaki taksilerde çalışmaya başlanan programın 1 Temmuz’da başlayacak eğitimlerinde sırasıyla; İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Tarihi Yarımada ve Beyoğlu, Taksim, Beşiktaş gibi turizm yoğunluklu bölgelerdeki duraklara kayıtlı yaklaşık 10 bin taksi şoförünün katılımı planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir