Güncel

İstanbul’dan 12 Bin 274 Suriyeli Gönderildi

Suriyeli

İstanbul Valiliği, İstanbul’a izinsiz olarak gelen 12 bin 474 Suriyeli ’nin belirlenen illere gönderildiği açıkladı.

İstanbul Valiliği’ “Düzensiz Göç, Kayıt Dışı İstihdam, Kayıtsız Suriyeliler” başlıklı yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, İstanbul’da sürdürülen düzensiz göçle mücadele, kayıt dışı istihdamın önlenmesine yönelik rehberlik hizmetleri, başka illere kayıtlı Suriyeliler ve işyeri tabela denetim faaliyetlerinin gerçekleştirildi bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Düzensiz göçle gelen 12.474 yabancı uyruklu kaçak göçmen, Bakanlığımızın belirlediği Geri Gönderme Merkezlerinin bulunduğu illere sevk edilmiştir. Bu kapsamdaki yabancıların ülkelerine geri gönderme işlemleri sevk edildikleri merkezlerde sürdürülmektedir.

Aynı dönemde, hiçbir ilde kaydı bulunmayan 2.630 Suriyeli, Bakanlığımızın belirlediği illerdeki Geçici Barınma Merkezlerine sevk edilmiştir. Başka illere kayıtlı Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin, kayıtlı bulundukları illere dönüşleriyle ilgili süreç devam etmektedir.

Tabelalar Değişecek

Açıklamada, çalışma hayatında kayıtdışılığın önlenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarının devam ettiği vurgulandı. Açıklamaya şöyle devam edildi:

12-31 Temmuz döneminde 7.743 İşyeri ziyaret edilerek, işverenlerimiz ve çalışanlarına rehberlik hizmeti verilmiştir. Bu rehberlik hizmetlerimiz 25 Ağustos 2019 tarihine kadar verilmeye devam edilecektir.

İlimizdeki işyeri tabelalarının mevzuata uygun hale getirilmesine ilişkin çalışmalarda bu güne kadar 5.866işyerine rehberlik hizmeti verilmiş, mevzuata uygun olmadığı tespit edilen 1.533 işyeri tabelasının, mevzuata uygun hale getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

İstanbul Valiliği’nden daha önce yapılan açıklamada, izinsiz Suriyeliler’in İstanbul’dan ayrılmaları için son tarihin 20 Ağustos olduğu belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir