Gündem

Kamu Binaları Enerji Tasarrufuna Gidecek

Enerji Tasarrufu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından enerjiyle ilgili üç ayrı genelge yayımlandı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında nükleer enerji santral inşaatının hızlandırılması, kamu kurumlarının enerji tasarrufu yapmaları ve Enerji Yatırımları Takip ve Koordinasyon Kurulu’nun isminin değiştirilmesi konularında üç ayrı genelge yayınlandı.

Kamu binalarında enerji tasarrufuyla ilgili genelgeye göre ise, yıllık enerji tüketimi belli bir miktarın üstünde olan tüm kamu kurumları 2023 sonuna kadar yüzde 15 enerji tasarrufu sağlayacak. Buradaki sınır enerji tüketimi 250 TEP’ten fazla olanlar ve inşaat alanı 10 bin metre karenin üzerinde olana kamu binaları. Genelgeye göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kamu binalarında tasarruf ilkeleri uygulama rehberi hazırlayacak. Bakanlık, enerji tasarrufu hedeflerinin gerçekleşme oranlarını Cumhurbaşkanlığına raporlayacak.

Nükleer Santral İnşaatını Hızlandırma Talimatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın ikinci genelgesi, ise nükleer santral yapımını ilişkin maddeler içeriyor. Cumhurbaşkanı genelgesinde, nükleer santral projelerinin gecikmeden tamamlanabilmesi için ilgili kamu kurumlarının yürüttüğü iş ve işlemlerin hızla sonuçlandırılması isteniyor. Genelgeye göre nükleer santral projeleri için ihtiyaç duyulan her türlü destek, yardım ve kolaylık titizlikle sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir