Ekonomi

Kamu-Sen’e Göre Yoksulluk Sınırı 3 Bin 380 Lira

yoksulluk

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2019 Ekim ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ekim 2019 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin 380 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6 bin 844 Lira olarak belirlendi.  

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 0,95 oranında arttığını göstermektedir. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 1,64 oranında arttışla 2 bin 624 Lira olarak hesaplandı. 

 Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 993,12 olarak belirlenen kira gideri ise Ekim 2019 ortalama maaşının yüzde 24,74’üne denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 62,14’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının yüzde 37,86’sı kalmıştır.

Kahveci: Memurlar Yoksulluk Sınırının Altında Maaş Alıyor

Ekim ayı Asgari Geçim sonuçlarını değerlendiren Genel Başkan Önder Kahveci, “yeniden değerleme oranının yüzde 22.58 olarak belirlendiği bir ortamda memur maaşına yapılacak olan yüzde 4’lük zammın ne denli yetersiz olduğu bu rakamlarla bir kere daha ortaya çıkmıştır” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir