Dünya

Kanada Başbakanın Uçağına Otobüs Çarptı

Kanada Başbakanı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun seçim kampanyası için kullandığı uçağa gazetecileri taşıyan otobüs çarptı.

Böylece hem otobüsün tepesinde hem de uçağın kanadında hasar meydana geldi. Kaza olduğu sırada Kanadalı siyasetçi uçakta değildi.

Trudeau’nun lideri olduğu Liberal Parti’den yapılan açıklamada hasarın ne kadar olduğunu hesaplamak için çalıştıkları ve Trudeau’nun seçim kampanyasına planlandığı gibi devam edeceği aktarıldı.

Trudeau, 21 Ekim’de düzenlenecek erken seçim öncesinde ülkeyi baştan başa dolaşacağı 40 günlük kampanyasına yeni başlamıştı.

 

Boeing 737-800 tipi uçağın hasar görmesi üzerine Trudeau kampanyasına başka bir uçağa binerek devam edecek.

Liberal Parti, Trudeau’nun uçuşlarından ötürü meydana gelen karbon emisyonlarını dengelemek için başka projelere yatırım yapıldığını açıkladı.

Babasına da aynısı oldu

Gazeteci Robert Fife ise benzer bir vakanın 39 yıl önce Trudeau’nun babası Pierre Elliott Trudeau’nun da başına geldiğini hatırlattı.

Robert Fife’ın paylaştığı gazete kupüründe Pierre Elliott Trudeau’nun seçim uçağına da gazetecileri taşıyan otobüsün çarptığı görülüyor.

Fife, bu kampanyanın neticesinde baba Trudeau’nun 1980 yılında tek başına iktidar olduğunu da hatırlattı.

 

Zorlu yarış

Trudeau’nun seçim kampanyasının üç konu üzerine odaklanması bekleniyor: Satın alma gücünün artırılması, ekonomi ve iklim sorunları.

Seçim kampanyasının, Muhafazakar Parti ile Trudeau’nun liderliğini yaptığı Liberal Parti arasında bir mücadeleye dönüşmesi bekleniyor.

Araştırma şirketlerine göre iki parti de yüzde 30’un üzerinde destek görüyor ve oyları birbirine çok yakın.

Kaynak:BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir