Ekonomi

 “Konkordato İlan Eden İşadamı Villasında Oturuyor”

Konkordato İlan Eden

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, konkordato ilan eden işadamı villasında oturmaya, lüks aracına binmeye devam ettiğini belirterek,

Bizdeki konkordato uygulamaları ilan edene yararken; piyasayı olumsuz etkiliyor”dedi.

Baran, konkordato konusundaki değerlendirmelerinin bazı internet sitesi ve sosyal medya eksik ve yanlış anlaşılmaya müsait bir şekilde yer aldığını kaydetti. Baran, konuyla ilgili yeni açıklamaya ihtiyaç duyulduğunu işaret ederek,

Konkordato konusu sadece konkordato ilan eden firmayı değil, bu firmanın borçlu olduğu firmaları da etkiliyor. Bu durumda olan üyelerimiz var ve genel algı konkordato ilan eden şirketin yöneticilerinin, bu ilanın ardından rahatladığı ancak alacaklı şirketlerin sıkıntı çektiği yönünde”dedi.

Konkordatonun 3 aydan 2 yıla kadar devam ettiğini ifade eden Baran, şöyle devam etti:

Alacaklarını tahsil edemeyen şirketler iflasın eşiğine geliyor. Konkordato ilan eden işadamı villasında oturmaya, lüks aracına binmeye devam ediyor. Bizdeki konkordato uygulamaları ilan edene yararken; piyasayı olumsuz etkiliyor. Konkordato konusunda düzenleme yapıldı ama birtakım eksikliklerinin olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda Avrupa’da uygulanan modeli önermek istiyoruz.

Avrupa’da konkordato ilan eden bir firma eğer konkordato talebi kabul edilirse devlet firmanın tüm mal varlığına -yani dükkanına, arabasına, evine- el koyarak, borçlarını üstleniyor, şirket sahibini de asgari ücretle maaşa bağlıyor. Mal varlığının karşılığı olarak devlet borçlarını ödüyor, alacaklılar mağdur olmadığı gibi piyasa işleyişi de normal şekilde devam ediyor. Konkordato süreci sonunda şirket bilançosunu borçlarını kapatmışsa malları iade edilerek süreç tamamlanıyor. Böylece hem suiistimallerin önüne geçilmiş oluyor hem de bir şirket yüzünden onlarca şirket zor durumda kalmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir