Güncel

Kardeşler ’e İzlanda’dan Ödül

Kardeşler

Türkiye’de ilk kez 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde izleyici ile buluşan Ömür Atay imzalı Kardeşler filmi, İzlanda’da düzenlenen Close:Up Reykjavik Film Festivali’nde ‘En İyi Film‘ ödülüne değer görüldü.

Ömür Atay’ın yönettiği Kardeşler filmi, İzlanda’da düzenlenen Close:Up Reykjavik Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülüne değer görüldü.

Türkiye, Almanya ve Bulgaristan ortak yapımı film ilk gösterimini 53. Karlovy Vary Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk kez 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde izleyici ile buluşan film geçtiğimiz nisan ayında gösterime girmişti.

Ödül haberi, filmin resmi Twitter hesabından,

İzlanda’dan ödülle dönüyoruz! Close Up Reykjavik Film Festivali’nde En İyi Film ödülü ‘Kardeşler’in” şeklinde duyuruldu.

 

Bir Töre Cinayetinin Ardından

Bir töre cinayetinin ardından iki kardeşin yaşadıklarını anlatan filmin konusu şöyle:

Aile büyüklerinin kararıyla Yusuf kız kardeşini tuzağa düşürür ve ağabeyi Ramazan da kardeşini öldürür. Fakat 18 yaşından küçük olan Yusuf, ceza indirimi nedeniyle abisi Ramazan yerine polise teslim edilir. Yusuf, dört yıl sonra ıslah evinden şartlı tahliye edilince ailesiyle bir araya gelir. İran yolu üzerindeki aile işletmesi tır parkı, vicdan azabı çeken ve yaptığından pişmanlık duyan Yusuf’un yeni hapishanesine dönüşür.

Birbirlerinin kaderini yaşamak zorunda kalan iki kardeşin hayatına giren Yasemin, aile içinde bir sır olarak saklanan bu namus cinayetini öğrenir. Yusuf ve Ramazan geçmişleri ve vicdanlarıyla hesaplaşırken, Yasemin de, Yusuf gibi aile için artık tehlikeli birisidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir