Ekonomi

Katmerciler’den Afrika’ya 20,7 Milyon Dolarlık Hızır

Hızır

Türk savunma sanayinin önde gelen şirketlerinden Katmerciler, segmentinin en güçlü zırhlı muharebe aracı HIZIR ’ın ilk ihracatını bir Afrika ülkesine yaptı. 20,7 milyon dolarlık toplam büyüklüğe sahip anlaşma, HIZIR’ın yurt dışı pazarlarda yaratacağı yeni taleplerin de habercisi niteliğinde. Anlaşma kapsamında teslimat 2019-2020 döneminde tamamlanacak.

Sınır güvenliği için özel tasarlanan versiyonuyla Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren HIZIR, sınırlarımızı koruyarak aktif göreve başlamasından çok kısa süre sonra ilk ihracatını da gerçekleştirmiş oldu. HIZIR, Türk savunma sanayinde sınıfının en yüksek motor gücüne sahip taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracı olma özelliğine sahip.

Tamamen Türk mühendisliğinin ürünü olan HIZIR, mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlayan, balistik açıdan güçlendirilmiş, yüksek manevra yeteneğiyle çatışma koşulları için üretilmiş, 4×4 konfigürasyonunda, 400 beygir gücünde taktik tekerlekli zırhlı bir araç.

HIZIR, kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlandı. Tüm özellikleriyle silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri için güven veren, Türkiye’de segmentinin en güçlü zırhlı muharebe aracı.

NATO standartlarında geliştirilen ve tüm performans ve patlama testlerinden başarıyla geçen aracın mayına karşı üst düzey koruma sağladığı, yurtdışı bağımsız bir test kuruluşu tarafından test edilerek onaylandı.

HIZIR aynı zamanda, komuta kontrol aracı, KBRN aracı, çeşitli silah sistemlerinin kolay entegre edildiği silah taşıyıcı araç, ambulans aracı, sınır güvenliği aracı, keşif aracı ve benzeri çeşitli konfigürasyonlar için çok yönlü, düşük maliyetli ve kolay bakım sağlayan bir platform araç niteliğinde.

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, 20,7 milyon dolarlık siparişin, yaklaşık üç yıldır süren yurt dışı tanıtım çalışmalarının ilk meyvesi olduğunu belirterek, hedeflerinin, HIZIR’ı başka ülkelere de taşımak olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir