Dünya

Kiryakos Miçotakis: Yunanistan’ın yeni başbakanı kimdir?

Kiryakos Miçotakis

Yunanistan‘da Pazar günü yapılan erken genel seçimde yüzde 39 oy alarak 158 milletvekili çıkaran ve tek başına hükümet kuracak çoğunluğu yakalayan Yeni Demokrasi Partisi‘nin (YDP) lideri Kiryakos Miçotakis ülkenin yeni başbakanı oldu.

Yunanistan’ın yeni kuşak siyasetçilerinden olan Miçotakis, ülke siyasetine damga vuran Giritli bir aileden geliyor.

1968’de Atina’da doğan Kiryakos Miçotakis, YDP‘nin eski lideri olan ve 1989-1992 yılları arasında başbakanlık yapan Konstantin Miçotakis‘in oğlu.

Ablası Dora Bakoyannis YDP hükümetlerinde 2006-2009 yılları arasında dışişleri bakanı olarak görev yaptı; yeğeni Kostas Bakoyannis ise Eylül’de göreve başlamak üzere Atina Belediye Başkanlığı‘na seçildi.

Kiryakos Miçotakis, Atina’da Amerikan Koleji’ni bitirdikten sonra ABD’de Harvard Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler eğitimi gördü. 1990’da mezun olduğunda “ABD’nin Yunanistan’a Bakışı” konulu doktorası ile “Hoopes” ve “Tocqueville” ödüllerini aldı.

Atina’ya döndüğünde Alpha Bank, Yunanistan Ulusal Bankası gibi bankalarda yatırımcılık, özelleştirmeler, Balkanlar’da ekonomi işbirliği gibi dairelerde sorumluluk üstlendi.

Polonya asıllı iş kadını Mareva Grabowski ile evli ve üç çocuk babası olan Miçotakis İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyor.

2004’te Siyasete Atıldı

2004’te siyasete atılan Miçotakis beş kez YDP milletvekili seçildi. Ülkede ekonomik kriz patlak verdiğinde iktidara gelen YDP-PASOK (Panhelenik Sosyalist Hareket) koalisyon hükümetlerinde (2013-2015) Kamu Yönetimi Bakanlığı yaptı.

10 Ocak 2016’da YDP liderliğine seçilerek ana muhalefet partisi lideri oldu.

Aynı dönemde iktidar partisi SYRİZA‘nın, Cumhurbaşkanlığı için önerdiği YDP kökenli Prokopis Pavlopulos‘un adaylığını reddetti.

Miçotakis liderliğindeki YDP, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerinin sürdürülmesi gerektiğine inanan, Avrupa’nın az sayıdaki muhafazakar partileri arasında yer alıyor.

Ancak aynı zamanda Türkiye’nin -özellikle Kıbrıs açıklarında- “uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmesi halinde AB’nin Türkiye’ye bir dizi yaptırım uygulaması gerektiği” görüşünü de savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir