Kültür & Sanat

Kitap Üretimi Yüzde 10 Düştü

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED),  yılın ilk beş ayında kitap üretiminde yüzde 10’lük düşüş olduğunu açıkladı. Kitap üretiminde en fazla düşüş dini kitaplarda oldu.

YAYFED’den yapılan açıklamada, mayıs ayında kendilerinden talep edilen bandrol sayısının 26 milyon 957 bin olduğunu, geçen yılın aynı ayında bu rakamın 25 milyon 659 bin olduğu belirtildi. Geçen yıla göre yüzde 5’lik bir artış olduğuna işaret edilen açıklamada, “Bu büyümenin gerçekleşmesindeki en önemli parametre geçen yıla oranla pozitif yönde ayrışan Eğitim Yayınları kategorisinde yapılan kitap üretimi olmuştur. Eğitim Yayınları kategorisindeki kitap üretimi 2019 Mayıs ayında geçen yıla oranla yaklaşık altı milyon adet ve yüzde 40 oranının üzerinde bir büyüme gerçekleştirmiştir. Kültür Yayınları kategorisindeki kitap üretimi bir önceki yıla göre yılbaşından itibaren düşüşünü maalesef devam ettirmektedir.”denildi.

Yılın ilk beş ayında 125 milyon 438 bin adet kitap yayınlandığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “2018 yılı ilk beş ayında yayınlanan kitap adedi 138.931.672 olarak kayıtlara geçmişti. 2018 yılı ile karşılaştırdığımızda il beş ay sonunda kitap üretiminde yaklaşık yüzde 10 oranında ve on üç milyon adet bir düşüş olduğunu görmekteyiz. Eğitim kategorisinde yayınlanan kitap adedinin geçen yılın ilk beş ayına göre yaklaşık on milyon adet pozitif katkı yapmasına karşılık, Yetişkin Kurgu (Edebiyat-Sanat) kategorisi geçen yıl ile aynı adetleri korurken diğer kategorilerde düşüş yaşanmıştır. En önemli düşüş on milyon üzeri bir adet ile İnanç kategorisinde yayınlanan kitaplarda gerçekleşmiştir.”

Mayıs Ayı Kategori Dağılımı

Mayıs ayında yayıncıların almış olduğu bandrollerin kategori dağılımı şöyle oldu:

Yetişkin inceleme, araştırma yüzde 22,4

Yetişkin edebiyat sanat kitapları yüzde 6,5

Çocuk ve gençlik kitapları yüzde 11, 2

Dini kitaplar yüzde 9,3

Akademik yayınları yüzde 1,1

Eğitim alanındaki kitaplar yüzde 48, 2

İthal kitaplar yüzde 1, 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir