Dünya

Kökeni Çankırı’ya Uzanan İngiltere’nin Yeni Lideri

İngiltere

İngiltere’de, eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin lideri seçildi. Johnson hükümeti kurmakla görevlendirilecek ve ülkenin yeni başbakanı olacak.

55 yaşındaki Boris Johnson, öldürülen Osmanlı İmparatorluğu’nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson’ın oğlu. Damat Ferit Paşa hükümetlerinde Maarif (Eğitim) ve Dahiliye Nazırlığı yapan Ali Kemal’ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813’te Çankırı’nın Kalfat köyünde doğmuştu.

Eski bir gazeteci olan Boris Johnson’ın siyasi kariyeri ise 2001’de milletvekili seçilmesiyle başlamıştı. 2008-2016 arasında iki kez seçim kazanarak Londra Belediye Başkanı olarak görev yapan Johnson, 2016’daki Brexit referandumunda İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması için kampanya yürütenler arasında ön saflardaydı.

Başbakan Theresa May’in hükümetinde yaklaşık iki yıl dışişleri bakanı olan Johnson, 9 Temmuz 2018’de istifa etmişti.

İstifa açıklamasında, “May, İngiltere’yi koloni statüsünde kalacağı yarım bir Brexit’e götürüyor” diyen Johnson, kariyeri boyunca dikkatleri üzerine çeken tartışmalı bir isim oldu.

Gazetecilik Yaptı

Tam adı Alexander Boris de Pfeffel Johnson olan Muhafazakar Parti’nin yeni lideri, 19 Haziran 1964’te New York’ta doğdu. Eton Koleji’nden mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi’nde eğitim gördü.

Boris Johnson’ın, 1987’de Times gazetesinde muhabir olarak başlayan gazetecilik kariyeri daha sonra Daily Telegraph‘ta devam etti. İki gazete de muhafazakar eğilimli.

Johnson, 1999-2005 tarihleri arasında ise yine muhafazakar eğilimli Spectator dergisinin editörü olarak görev yaptı. BBC’nin “Have I Got News for You” adlı talk show programında yer aldı.

2008’de Londra Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı İşçi Partisi adayı Ken Livingstone’dan az bir farkla aldı ve bu görevi 2016’ya dek iki dönem sürdürdü.

Johnson’ın mensubu olduğu Muhafazakar Parti, İngiltere’de 2010’da yapılan seçimi kazanarak 13 yıllık İşçi Partisi dönemine son verdi. 2010’da Liberal Demokrat Parti ile koalisyon hükümeti kuran Muhafazakar Parti, 2015’te yapılan seçimde ise tek başına iktidara geldi. Johnson da aynı yıl yeniden milletvekili seçildi.

İngiltere’de 2016’da ülkenin AB üyeliği konusunda yapılan Brexit referandumunda Johnson, birlikten ayrılma yanlısı kampanyanın başını çekenlerden biri oldu. Referandumda yüzde 52 ile Brexit kararı çıkması üzerine Cameron başbakanlıktan ve parti liderliğinden istifa etti.

Boris Johnson adaylığını açıklamak üzereyken, ana destekçilerinden biri olan ve Brexit kampanyasını birlikte yürüttüğü dönemin Adalet Bakanı Michael Gove parti liderliği için kendi adaylığını açıklayınca Johnson geride durdu.

Theresa May parti lideri seçilip başbakan olduğunda Johnson’ı dışişleri bakanı yaptı.

Temmuz 2018’de May AB’den ayrılma koşullarını karara bağlamak üzere kabinesini topladığında Johnson, May’in “yumuşak Brexit planını” destekliyor göründü ancak Brexit Bakanı David Davies’in, “AB’ye fazla taviz veriliyor” itirazı ile istifa etmesinin ardından Johnson da istifasını açıkladı.

Kabine Değişikliği Kolay Olmayacak

Kabine değişikliği de Boris Johnson için kolay olmayacak. Johnson’ın başta AB’de kalma yanlıları olmak üzere May hükümetinde görev yapan birçok bakana kabinesinde yer vermesi beklenmiyor.

Maliye Bakanı Philip Hammond ile Adalet Bakanı David Gauke, Boris Johnson’ın başbakan olması halinde istifa edeceğini açıklamıştı.

Ayrıca Muhafazakar Parti, Avam Kamarası’nda çoğunluğa sahip değil ve Johnson, Kuzey İrlanda’nın muhafazakar eğilimli Demokratik Birlik Partisi’nin desteğine ihtiyaç duyacak.

Boris Johnson, liderlik kampanyası sırasında sık sık Londra Belediye Başkanıyken elde ettiği başarılardan söz etti. Başkentte suç oranını nasıl düşürdüğünü, konut sorununda ilerleme kaydettiğini, ulaşımda bisiklet kullanımını nasıl yaygınlaştırdığını anlattı. Ancak dışişleri bakanlığı dönemi konusunda sessiz kaldı.

Johnson’ı eleştiren çevreler onun; tavsiyeleri dinlememe, yüzeysel konuşma ve en ciddi olaylarda bile gayrı ciddi yorumlar yapma gibi alışkanlıklarına karşı başbakanlığı sırasında günlük mücadele vermesi gerektiğini söylüyor.

Kaynak:BBC 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir