Dünya

Man Booker Ödülü İki Kadın Yazara Verildi

man booker
Dünyanın en prestijli edebiyat ödülleri arasında sayılan Uluslararası Man Booker Ödülü iki yazara verildi. Bu yıl ödül Margaret Atwood ve Bernardine Evaristo‘ya verildi.

Man Booker için ilk açıklanan listede 13 kitap bulunuyordu. Daha sonra bu liste 6 kitaba indirildi. 6 kitabın bulunduğu listede Elif Şafak’ın son romanı “10 Dakika 38 Saniye (10 Minutes 38 Seconds in This Strange World) adlı romanıyla yer alıyordu. Listede “Damızlık Kızın Öyküsü”nün devamı niteliğindeki “The Testaments” romanıyla ödüle aday olan Margaret Atwood ve “Quichotte” adlı romanıyla ödüle aday gösterilen Salman Rushdie dikkati çeken yazarlar arasındaydı.

Listede  Chigozie Obioma’nın “An Orchestra of Minorities”, Lucy Ellmann’ın “Ducks, Newburyport”  Bernardine Evaristo’nun, “Girl, Woman, Other” isimli romanları yer alıyordu.

2018 yılın Man Booker ödülünü Umman’lı yazar Jokha Alharthi kazandı. Alharthi, bu ödülü kazanan ilk Arap kadın yazar oldu. Celestial Bodies (Gök Cisimleri) isimli kitap, Umman’ın değişen sosyal yapısı içinde, üç kız kardeşin aile hayatlarına odaklanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir