Genel

Mavi Bayrak’ta Hedef Dünya Birinciliği

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, mavi bayraklı plaj sayısında dünya üçüncülüğünü koruyan Türkiye’yi birinciliğe taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından düzenlenen Ulusal Mavi Bayrak ve Çevre Bilinçlendirme Ödül Töreni’ne katılan Bakan Ersoy, dünyada, turizme genel anlamda bakıldığında çok büyük ölçekli algı ve tanıtım konsepti içerdiğini, sahip olunan değerlerin tescillenmesinin önemli olduğunu belirtti.

Turizm verilerinin çok büyük bir kısmının deniz, kum ve güneşten alındığını kaydeden Bakan Ersoy, 2023 yılına kadar bunu fazlasıyla çeşitlendireceklerini söyledi. Türkiye’nin 463 mavi bayraklı plajının olduğunu belirten Bakan Ersoy, yerelde Antalya’nın birinci, Muğla’nın ise ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Bakan Ersoy şöyle devam etti:

“O yüzden çok çalışmamız lazım. Bu önemli hedefe gelmek için de başta turizm yatırımcılarına, otelcilere ve belediyelere çok büyük görevler düşüyor. Onların gayret etmesi gerekiyor ki, biz Türkiye olarak bu hedefimizi gerçekleştirelim. Çok zor bir hedef değil. Mavi bayrak sayısında çok hızlı şekilde yükseliyoruz.

Turist sayısı olarak çok ciddi rakamlara ulaştık. Bundan sonra, esnaf tabiriyle söyleyeceğim, ‘Attığımız taşın ürküttüğümüz kuşa değmesi gerekiyor.’ Yaptığımız gayretlerin karşılığını Türkiye olarak almamız gerekiyor. Turizm verilerinin de aynı oranda hızlı şekilde yükselmesi gerekiyor. Turizm gelirleriyle de konuşulan bir ülke olmamız gerekiyor. Türkiye, bunu yapacak potansiyele ve varlığa sahip. Sadece bunun farkındalığını yaratmamız gerekiyor.

Turizmden Herkes Gelir Elde Etmeli

Eğer bunu sağlarsanız başarılı oluyorsunuz. Şehrin merkezindeki bu tarz yerler, bu tarz aktiviteler sayesinde turistin otellerden çıkıp şehre inmesini, gösteriden 2 saat önce ve sonra çevrede alışveriş yapmasını, yemek yemesini, gezmesini sağlayarak esnafın da para kazanmasını sağlıyor. Bunu sağladığınız zaman turizm gelirlerini tabana yaymış oluyorsunuz ve bütün halk tarafından turizme sahip çıkılmış oluyor.”

Muğla Valisi Esengül Civelek, TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen ile il protokolünün de katıldığı törende konuşmaların ardından mavi bayrak almaya hak kazanan plaj ve marina yetkililerine plaket verildi.

Mava Bayrak Nedir?

Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslar arası bir çevre ödülüdür. Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar, sürdürülebilir bir çevrenin sembolüdür. Plajlar için özünde temiz deniz suyu sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil etmektedir. Marinalar içinse deniz suyu analizleri istenmemekle birlikte diğer kriterler benzerlik göstermektedir.

Mavi Bayrak, uluslararası niteliği ile de turizm açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü tatil yapmak için bilmediği, yeni tanıyacağı bir yere giderken, insanların uluslar arası garanti içeren ve özelliklerini bildiği bir plaja gitmek için plan yapması kolay olmaktadır. ‘Mavi Bayrak’ bu nedenle güçlü bir araçtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir