Türkiye

Meteoroloji’den Uyarı: Şiddetli Yağışlar Devam Edecek

sıcaklığı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin büyük bölümünde yerel olarak kuvvetli ve şiddetli gök gürültülü sağanak şeklinde yağışa neden olan sistemin önümüzdeki hafta da etkisini sürdüreceğini açıkladı.

Meteoroloji ’den Yapılan Açıklama Şöyle:

“Önümüzdeki hafta boyunca Marmara’nın güneydoğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz ile Doğu Anadolu bölgesinin kuzeyinde genellikle öğleden sonraları görülecek olan yağışların, özellikle İç Ege, İç Anadolu ile Akdeniz bölgesinin iç kesimlerinde yer yer kuvvetli ve şiddetli olacağı tahmin ediliyor. Bu durumun hayatı olumsuz etkilemesi beklenmektedir.

Tahmin edilen kuvvetli ve yer yer şiddetli yağışlar sonucu meydana gelebilecek ani sel, su baskınları, yıldırım düşmesi, dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Gerekli Önlemler Alınmalı

Kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar ve yerel dolu tahminleri için Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu günlük tahminler ile kısa süreli ve anlık uyarıların takip edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir.

Gök gürültülü sağanak yağışlara sebep olan sistemin hafta sonuna kadar etkili olmaya devam ettikten sonra hafta sonu yurdumuzun iç ve batı bölgelerinde etkisini kaybedeceği bekleniyor.

Hava sıcaklıklarında önümüzdeki hafta boyunca önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülke genelinde uzun yıllar ortalamaları (mevsim normalleri) civarında seyredeceği tahmin ediliyor.”


Editör Notu : “Afetlerde Hayatta Kalmak İçin Afet Bilinci Şart”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir