Ekonomi

Milli Piyango İhalesini Demirören Kazandı

milli piyango

Türkiye Varlık Fonu‘nun gerçekleştirdiği Milli Piyango ihalesinde tek teklif veren Demirören-SISAL ortaklığı, 10 yıl boyunca Milli Piyango’nun işletme hakkını kazandı.

Hürriyet, Kanal D, CNN Türk ve Posta’yı satın almasının ardından başka bir ortaklıkla İddaa ihalesini de kazanan Demirören Gurubu Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın kararnameyle Türkiye Varlık Fonu’a devrettiği Milli Piyango ihalesini de kazandı.

Varlık Fonu’ndan Açıklama: Kamuya Azami Fayda Gözetildi

İhalenin ardından açıklama yapan Türkiye Varlık Fonu, süreçle ilgili şu bilgiyi verdi:

Türkiye Varlık Fonu’nun Milli Piyango oyunlarının düzenlenmesine ilişkin gelir paylaşımı esasına dayanan 10 yıl süreli hizmet alım sözleşmesi için açık teklif alma süreci tamamlanmıştır. Net bugünkü değer bazında en iyi teklifi 2020 yılı için 9 milyar 320 milyon TL tutarında asgari hasılat taahhüdü ve bayi komisyonları da dahil olmak üzere yüzde 9,5 komisyon oranıyla Sisal – Şans Ortak Girişimi vermiştir.

Kamuya azami fayda sağlanmasının gözetildiği teklif alma sürecinde Sisal – Şans Ortak Girişimi’nin taahhüt ettiği 10 yıllık hasılatın net bugünkü değeri 28 milyar 119 milyon TL’dir.

Sisal – Şans Ortak Girişim Grubu, Şans Dijital ve İnteraktif Hizmetler Teknoloji Yatırım AŞ’nin yüzde 51 ve İtalyan Sisal S.p.A’in yüzde 49 katılımıyla oluşmaktadır.

Değerlendirme sürecinde net bugünkü değer, asgari hasılat taahhüdü ve bu hasılat üzerinden işletmecinin alacağı asgari komisyon oranının yanı sıra katılımcıların şans oyunları alanındaki deneyimi, finansal yeterliliği ve teknik altyapı kriterleri de dikkate alınmıştır.

Süreç, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ ile Sisal – Şans Ortak Girişim Grubu’nun ilgili hizmet alım sözleşmesinin imzalanmasıyla tamamlanacak ve kamuoyuna açıklama yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir