Dünya

Mısır’ın Eski Cumhurbaşkanı Mursi Hayatını Kaybetti

Muhammed Mursi

Mısır’ın darbeyle devrilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkemede hayatını kaybetti

Mısır Devlet Televizyonu, 67 yaşındaki eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ‘nin mahkeme salonunda bayıldığını ve daha sonra hayatını kaybettiğini duyurdu.

1972’de Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden mezun olan Mursi, 2012’de Mısır’ın demokratik seçimle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı seçilmiş ancak yoğun protesto gösterilerinin ardından 3 Temmuz 2013’te ordu tarafından darbeyle devrilmişti.

Darbenin ardından Mursi‘nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler hareketine karşı tasfiyeye girişilmiş, yüzlerce kişi güvenlik güçleriyle çatışmalarda ölmüş, on binlerce kişi de hapse atılmıştı.

Mursi ve üç üst düzey Müslüman Kardeşler lideri, “Mısır’da istikrarı bozmak için yabancı terör örgütleriyle komplo kurmak” suçlamasından Mayıs 2015‘te ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış, davada 16 kişi de idam cezası almıştı.

Savcılar, Müslüman Kardeşler‘in 2005’te Hamas‘ın, Hizbullah‘ın ve İran Devrim Muhafızları‘nın askeri eğitim kamplarına bazı “unsurlar” yolladığını ileri sürmüştü. Müslüman Kardeşler ise iddaları reddetmiş ve “barışçıl bir hareket” olduğunu vurgulamıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada Mursi için

Ümmet dik duruşunu unutmayacak!” dedi.

Davutoğlu: Bu ayıp tüm dünyaya yeter

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Mursi için

Şehit olarak Hakkın rahmetine kavuştu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: BBC


Editör Notu : Hong Kong’daki Gösterilerin Temelinde Çin Yargısına Güvenmeme Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir