Bilim & Teknoloji

NASA Yöneticisi Plüton’u Tekrar Gezegen İlan Etti

Plüton

NASA yöneticilerinden Jim Bridenstin’e 13 yıl önce gezegen kategorisinden çıkartılan Plüton ’u yeniden gezegen ilan etti ve “‘NASA yöneticisi Plüton’u tekrar gezegen ilan etti’ diye yazabilirsiniz” dedi.

9News meteorologu Cory Reppenhagen’in sosyal medya hesabından da paylaştığı videoda Bridenstine şunları söylüyor: “Bilginiz olsun, benim görüşüme göre Pluton bir gezegen. ‘NASA yöneticisi Plüton’u bir kez daha gezegen ilan etti’ diye yazabilirsiniz. Ben bu sözün arkasındayım, bu şekilde öğrendim ve bu bilginin doğruluğunun arkasındayım.”

 

Colorado Üniversitesi’nde Uzay Mühendisliği Bilimleri binasını ziyareti sırasında konuşan Bridenstine’in yorumları 13 yıl önce Plüton’un gezegen kategorisinden çıkartılıp ‘cüce gezegen’ olarak kabul edilmesinin yıl dönümünden bir gün önceye denk geldi.

Üst düzey bir NASA yetkisilisinin yorumlarının ardından Pluton’un gezegenlikten çıkartılmasına üzülenler sosyal medyada tekrar bu konuya ilişkin yorumlar paylaştı. Bazı bilim insanları Bridenstine’i ‘nostaljiye dayanmakla’ eleştirirken, bazı kullanıcılar ise “Plutonlulara ne istediği neden sorulmuyor?” minvalinde nüktedan paylaşımlar yaptı.

Plüton’un gezegenlik sınıfından çıkarılması tüm dünyada dikkat çekmiş; durumla alay eden çok sayıda görsel hazırlanmıştı.

2006 Yılında Gezegen Sınıfından Çıkarıldı

Dünyadaki tüm astronomi kuruluşlarının tanıdığı Uluslararası Astronomi Birliği Ağustos 2006’ta Pluton’un güneş sistemi içinde bir gezegen sınıfından çıkartarak ‘cüce gezegen’ kategorisine almıştı. Bundan bir yıl sonra ise Pluton’dan yüzde 27 daha büyük yeni bir cüce gezegen daha bulunmuş, ona da Yunan tanrısı Eris’in adı verilmişti. NASA’nın 2015 yılında gönderilen New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracının şef bilim insanı Alan Stern ise Plüton’un gezegen özellikleri taşıdığını belirten bir makale kaleme almış ve NASA’ya Plüton’un sınıflandırılmasını tekrar gözden geçirme çağrısı yapmıştı.

‘Gezegen‘ken ‘gezegenlerin en küçüğü‘ olarak bilinen Plüton’un yarıçapı sadece 1200 kilometre yani Dünya’nınkinden yüzde 20 daha kısa. Plüton’un çevresi ise 7 bin 242 kilometre, bu da onun Dünya’nın uydusu Ay’dan bile daha küçük olduğunu gösteriyor. Örneğin Plüton’un ekvatoru Washington ile Hawaii arasındaki bir uçuştan daha kısa sürede tamamlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir