İnsan

Nijeryalı Timothy Hastaneye Yatırıldı

Nijeryalı Timothy

İstanbul Tarlabaşı’nda kötü çalışma koşularından dolayı yürüyemez hale gelen Nijeryalı Timothy, hastaneye yatırıldı.

Şanlıurfalı Mehmet Yeralan’ın bakımını üstlendiği Nijeryalı Timothy,  kötü çalışmalar koşullarından hastalandı. Acil tedavisi gereken Timothy için hastaneler ücret talep ediyordu. Konu sosyal medyada duyuruldu.  CHP İstanbul Milletvekili  Mahmut Tanal, Sağlık Bakanına 5510 sayılı kanunu hatırlattı ve Timothy tedavi altına alındı.

İstanbul Tarlabaşı’nda tekstilde ağır ve kötü çalışma koşulları nedeniyle rahatsızlanan ve aylardır yürüme zorluğu çeken Timothy isimli Nijeryalı sığınmacının tedavisi için sosyal medya ve siyasetçiler seferber oldu.

Şanlıurfalı Mehmet Yeralan’ın Tarlabaşı’ndaki evinde bakımını üstlendiği Timothy’nin tedavisine hastanelerin ücret talebi nedeniyle bir türlü başlanılmaması vicdanları yaralamıştı. Sosyal medya hesabından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Sağlık Bakanlığı’nı etiketleyen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre sığınmacıların ücretsiz tedavi hakkı bulunduğunu hatırlatarak, “Lütfen hatayı düzeltin, yardımcı olun” çağrısında bulundu. Tanal, Timothy’nin tedavisi konusunda Sağlık Bakanlığı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve kamu hastaneleri nezdinde de girişimlerini sürdürdü.

Ve Timothy Şişli Etfal’de

Sosyal medyada tepkilerin artması sonrası İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü devreye girdi ve Timothy isimli Nijeryalı sığınmacının Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevki yapıldı. Gerekli muayene ve tetkiklerin ardından Timothy’nin tedavisine başlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir