Güncel

Rıza Kayaalp Tarihe Geçti

Rıza Kayaalp

Milli sporcu Rıza Kayaalp, Kazakistan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası grekoromen stil 130 kilo finalinde Kübalı Oscar Pino Hinds’i yenerek altın madalya kazandı. Dördüncü kez dünya şampiyonu olan Kayaalp, grekoromen stilde bu unvanı en çok alan Türk güreşçi olarak tarihe geçti.

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası‘nın dördüncü gününde milli güreşçimiz Rıza Kayaalp, grekoromen stil 130 kilo finalinde Kübalı Oscar Pino Hinds ile karşılaştı. Günün son müsabakasında Kübalı güreşçiyi 3-1 mağlup eden Kayaalp, kariyerinde dördüncü kez dünya şampiyonu oldu.

Yerlikaya ve Çebi’yi Geçti, Akbaş’ı Yakaladı

Rıza Kayaalp, grekoromen stilde 4 kez dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Türk sporcu olarak tarihe geçti. Milli güreşçi, daha önce 2011, 2015 ve 2017’de dünya şampiyonluğuna ulaşmıştı. Grekoromen stilde üçer dünya şampiyonluğu bulunan Hamza Yerlikaya ve Selçuk Çebi’yi geride bırakan Kayaalp, serbest stilde 4 kez dünya şampiyonluğu kazanan Hüseyin Akbaş’tan sonra bu rakama ulaşan ilk Türk güreşçi oldu.

Rakiplerine Sadece 3 Puan Verdi

Önümüzdeki yaz Japonya’da düzenlenecek olan 2020 Tokyo Olimpiyatları’na da kota alan milli güreşçi, Şilili Yasmani Acosta Fernandez ile Çinli Lingzhe Meng’i 4-0 yenerek çeyrek finale yükselmişti. Rıza Kayaalp, çeyrek finalde Gürcü Iakobi Kajaia’yı 5-1, yarı finalde ise Alman Eduard Popp’u 4-1 mağlup etmişti. Kayaalp, şampiyona boyunca rakiplerine toplamda sadece 3 puan verdi.

Türkiye, Grekoromen Güreşleri 2 Madalyayla Tamamladı

Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen stil müsabakaları, Rıza Kayaalp’in altın madalya aldığı müsabakayla tamamlandı. Türkiye, grekoromen stilde bir altın ve bir bronz madalyanın yanı sıra 2 olimpiyat kotası aldı. Milli sporcu Cenk İldem, dünkü müsabakalar sonrasında dünya üçüncüsü olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir