Güncel

RTÜK Üyesi: 13 Bin Şikayet Geldi, Hiçbiri Görüşülmedi

RTÜK

RTÜK ‘ün CHP kontenjanından üyesi İlhan Taşçı, şiddet içerikli yayınlarla ilgili yapılan şikayetlerin RTÜK‘te görüşülmediğini açıkladı. Taşçı, yılın ilk 8 ayında yapılan 13 binşiddet içerikli yayın‘ şikayetinin hiçbirinin dikkate alınmadığını açıkladı.

Taşçı, RTÜK Başkanı’nın şiddet içerikli yayınların hangi kanalda yayınlandığına bakmaksızın raporları hazırlatıp, üst kurul gündemine getirmesinin hem yasal hem de kanuni zorunluluk olduğunu belirtti.

RTÜK
İlhan Taşçı

Taşçı, şiddet içerikli yayınlarla RTÜK’e yapılan şikayetlerle ilgili istatistiği bilgileri paylaştı. İlhan Taşçı’nın paylaşımları şöyle:

Ekrandaki şiddet içerikli yayınlar nedeniyle izleyicilerden RTÜK’e 8 ayda 16 bin 514 şikayet geldi ama Üst Kurul gündemine bir teki bile getirilmedi, kurulda görüşülmedi. Kadına şiddet ve kadın cinayetini yalnızca kınamak yetmez her kurum üzerine düşeni samimiyetle yapmalı.

RTÜK İletişim Merkezi‘ne 2019 yılının Ocak ayından bugüne kadar televizyondaki şiddete ilişkin gelen izleyici şikayetlerinde ilk sırayı 13 bin 425 bildirimle “şiddeti özendirici veya kanıksatıcı yayınlar” aldı. Şiddet ekranda uygulamalı öğretilir hale geldi.

RTÜK İletişim Merkezi’ne izleyiciler tarafından ekrandaki şiddete ilişkin yapılan şikayetlerin yüzde 90’ını “dizi film” içerikleri oluşturuyor. Televizyon yayınlarındaki şiddetten rahatsız olup bildirimde bulunanların yüzde 44.6’sı erkek, yüzde 55.4’ü kadınlardan oluşuyor.

En Çok Doktorlar Şikayet Etti

Ekrandaki şiddet içeriği nedeniyle en fazla doktorlar tarafından RTÜK’e şikayet yapılırken, şikayetçiler arasındaki hekimlerin oranı yüzde 53. Doktorları, yüzde 8.1 ile üniversite öğrencileri, yüzde 5.5 ile memurlar, yüzde 5.1 çalışmayanlar, yüzde 4.5 ile öğretmenler izledi.

RTÜK’e ekrandaki şiddet nedeniyle şikayetçi olanların yüzde 41 i üniversite mezunu, yüzde 21.5 yüksek lisans, yüzde 15 doktora, yüzde 12 lise mezunu. Eğitim düzeyiyle orantılı biçimde şiddetten duyulan rahatsızlık da artıyor.

Türkiye’de neredeyse her gün kadına yönelik şiddet, kadın cinayeti haberinin duyulduğu bir ortamda –ki maalesef en son örneği Emine Bulut– RTÜK’ün tüm radarlarını bu alana yöneltmesi hem yasanın verdiği bir görevdir, hem de toplumsal bir sorumluluktur.

Kadın şiddetini izleyiciye tüm ayrıntılarıyla izleten; parmakların kırıldığı, ellerin sıcak sular altında yakıldığı, fiziksel şiddetten psikolojik şiddete, ekonomik şiddetten cinsel şiddete kadar pek çok şiddetin uygulanmasını RTÜK’ün görmezden gelmesi mümkün değildir.

RTÜK ekranlar şiddeti ve buna yönelik şikayetleri görmezden geldiği, gereğini yapmadığı sürece, şiddetin ekrandaki dozu giderek artıyor. Denetlenmedikleri düşüncesi ve gerçeğiyle de senaristler, yapımcılar ve yayıncılar reyting uğruna şiddetin dozunu artırıyor

RTÜK Kendi Misyonunu Yok Sayıyor

Ekrandaki şiddeti yok saymak, görmezden gelmek RTÜK’ün kendisini ve misyonunu inkar anlamına gelir. Ekranları şiddetten arındırmak hem hukuki, hem insani, hem de vicdani sorumluluktur. Toplumun da RTÜK’ten beklentisi bu.

Emine Bulut’un katledilmesinden sonra sosyal medyada hashtagler açılıyor ve dizilerdeki şiddetin ekran görüntüleri paylaşılıyor. Bunlara duyarsız kalınamaz. RTÜK ilk Üst Kurul toplantısında ekrandaki şiddeti masaya yatırmalı ve hızla denetime başlamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir