Dünya

Rusya ile Ukranya Arasında Tutuklu Takası Yapıldı

takas

Rusya ile Ukrayna arasında uzun zamandır beklenen tutuklu takası yapıldı.

Rus tutukluları taşıyan savaş uçağı Ukrayna’nın başkenti Kiev’den kalktığı sırada, Rusya başkenti Moskova’dan Ukraynalı tutukluluları taşıyan uçak havalandı.

Takasın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı anlaşma kapsamında gerçekleştiğini söyleyen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, serbest bırakılan tutuklu Ukraynalıları karşıladı.

Zelenskiy, Doğu Ukrayna’da Rus yanlısı ayrılıkçılar ile yaşanan çatışmalara atfen “bu korkunç savaşı bitirmek için” bütün adımların atılması gerektiğinin altını çizdi. Kiev’e iniş yapanlar arasında 24 Ukraynalı denizci ve film yapımcısı Oleg Sentsov yer alıyor.

İki ülke arasında büyük anlaşmazlıklar devam ediyor ancak tutuklu takası ciddi görüşmeleri beraberinde getirdi.

Tutuklu takasının Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhakı sonrası uzun süredir gergin olan ilişkileri yumuşatacağı düşünülüyor.

Takas sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, iki ülke arasında bugün gerçekleşen mahkum değişimini olumlu değerlendirdi.

takas

Rusya İnsan Hakları Sorumlu Yetkilisi Tatyana Moskalkova, Rusya ile Ukrayna arasında yürütülen takas süreci çerçevesinde her iki taraftan da 35 mahkumun serbest bırakıldığını ve bugün ülkelerine geri döndüğünü duyurmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise Facebook hesabından şu açıklamayı yapmıştı: “Provokasyonlara ve zorluklara rağmen süreç gerçekleşti. Çok önemli bir adım. Sorunların derinleştirilmesine yönelik değil çözümüne yönelik bu tavır muhakkak desteklenmeli. Siyasi irade ve sistemli özenli çalışmalar meyvesini veriyor. Ukrayna’nın başına gelen her kötü şeyden Rusya’nın suçlanması alışkanlığı geçmişte kalmalı. Sürekli Rusya karşıtı söylem kullanılması, iç siyasi ve ekonomik sorunların çözümüne yakınlaştırmaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir