Güncel

Sadıq Khan’dan İmamoğlu’na Seçim Övgüsü: Tüm Demokratların Başarısıdır

Sadıq

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Sadıq Khan’ı makamında ziyaret etti. Khan, “Seçilmiş belediye başkanı, hoş geldiniz. Bir kere kazanmak yetmedi, iki kez kazandınız” sözleriyle karşıladığı İmamoğlu’na, “Sizin seçilmeniz, tüm dünyaya örnek oldu. Sizin başarınız, bizim başarımızdır. Tüm dünyaya umut verdiniz. Bu, sadece İstanbul’daki, Türkiye’deki değil, dünyadaki tüm demokratların başarısıdır. İş birliğimizi geliştirelim ve bu buluşma, İstanbul ve Londra arasındaki dostluğun başlangıç günü olsun” şeklinde seslendi.

Khan’ın övgü dolu sözlerine teşekkür eden İmamoğlu, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin sonunda GLA Başkanı’nı İstanbul’a davet etti. İmamoğlu, GLA binası önünde gazetecilere, Londra ve Khan ziyaretini değerlendirdi. “Londra turumuz çok önemli toplantılarla geçiyor” diyen İmamoğlu, sabah büyükelçimizle başladık. Daha sonra, Londra’nın farklı kurumlarıyla deneyimlerimizi paylaştığımız toplantılar yaptık. Az önce de Sadıq Khan’la çok verimli 1 saatlik bir toplantı yaptık. Hem bugüne dair görüşlerimizi hem de İstanbul-Londra arasındaki iyi ilişkileri kurma konusunda neler yapabilirizi, detaylarıyla konuştuk. Çok sıcaktı, çok iyiydi ve verimliydi. Ben, sıkı diyaloglar ve sıkı iş birliklerinin, bu iki güzel kentin, (ki şöyle tarif edeyim; birisi Avrupa’nın en batısında, diğeri en doğusunda) Avrupa’ya çok güçlü bir iletişim noktaları ve merkezleri olacağını söyledim. Katıldılar” şeklinde konuştu.

Londra
Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Sadıq Khan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

“Dünyayı ve İstanbul’umuzu Değerlendirdik”

İmamoğlu, değerlendirmelerini, “Yine gün içerisinde, Londra’nın yine en üst seviyede fikir kuruluşlarından Chatham House’da güzel bir sohbet ortamı yakaladık. Hem dünyayı hem Türkiye’yi hem de yerel politikalarımızı ve İstanbul’umuzu değerlendirdik. İyi bir Londra günü. Yarın da yoğun bir şekilde finans kuruluşlarına, bazı kaynakların ve bazı yatırımların İstanbul’da varlığı konusunda etkin olmalarıyla ilgili bir görüşme periyodumuz var. Bunun da çok verimli geçeceğini düşünüyorum. Bu akşam da Londra’daki vatandaşlarımızla buluşacağız. Böyle dolu dolu bir 1,5 gün Londra’ya ayırmış olduk” sözleriyle tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir