Dünya

Saldırgan Alışveriş Merkezinde 20 Kişiyi Öldürdü

Texas

ABD’nin Texas eyaletinin Meksika sınırındaki El Paso kentinde silahlı bir saldırgan bir alışveriş merkezinde dehşet saçtı. 20 kişiyi öldüren 21 yaşındaki saldırgan polis tarafından gözaltına alındı.

FBI yetkilileriyle ortak basın toplantısı düzenleyen Texas Valisi Greg Abbot en az 20 kişinin öldüğünü 26 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Cielo Vista Alışveriş Merkezi’ndeki kanlı olayda can verenler ağırlıklı olarak Walmart adlı mağazada alışveriş eden kişilerdi. Polis, bu ay sonunda okulların açılıyor olmasından dolayı, ailelerin alışveriş merkezi okul alışverişi için doldurduğunu söyledi.

Normalde Meksika uyuşturucu mafyasının cirit attığı Juarez kentiyle sınırdaş olan 680 bin nüfuslu El Paso, buna rağmen Amerika’nın en güvenli kentlerinden biri olarak biliniyordu. Konuyla ilgili açıklama yapan emniyet yetkilileri de yaşanan olayla ilgili şaşkınlıklarını gizlemedi.

Olaya derhal müdahale eden polis bölgeye kimseyi yaklaştırmadı. Kayıpların sayısıysa geç saatlerde açıklandı. Yaralılardan en az ikisinin çocuk olduğu bildirildi.

Geçen hafta sonu da New York ve California’da sokak festivallerinde silahlı saldırılar düzenlenmişti. Texas Valisi Gregg Abbott saldırıyı “alçakça ve duygusuz şiddet olayı” diye yorumladı.

Başkan Donald Trump, saldırılar sonrası attığı Twitter mesajında “ElPaso, Texas’ta korkunç silahlı saldırı. Haberler çok kötü olduğu, çok sayıda kişinin öldürüldüğü yolunda. Hem eyalet, hem yerel yetkililer, hem de emniyet güçleriyle birlikte çalışıyoruz. Valiyle konuştum ve federal hükümetten yardım vaadinde bulundum. Tanrı hepinizle olsun!” şeklinde mesaj attı

Olay  Anında Alışveriş Merkezinde Çalışan Türk Konuştu

Sabah 11 civarında yaşanan saldırı sırasında aynı alışveriş merkezinde restoranı bulunan Şahin Vural, saldırı anını VOA Türkçe’ye anlattı. Sekiz yıldır El Paso’da yaşayan Vural, saldırı olduğunu fark eder etmez çalışanlarıyla birlikte derhal alışveriş merkezinin dışına çıktıklarını anlattı.

teksasYakındaki askeri üsten askerlerin bölgeye geldiğini söyleyen Vural, “İnsanlar panik halindeydi. Sağa sola kaçtılar. Dükkanlar kepenklerini kapatıp bir süre önlem almaya çalıştı” diye konuştu. Paniğin yarım saat sürdüğünü, kentin eski hale dönmesinin de 2-3 saati bulduğunu kaydeden Vural, yine de restoran ve dükkanların bugün erken kapatmak zorunda kaldığını kaydetti.

Daha önce de VOA Türkçe’nin konuğu olan Vural Şahin, yaşanan olay kendilerini ne kadar şaşırtsa da, “El Paso merika’nın en güvenli şehridir” diye konuştu.

Kaynak: Amerikanın Sesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir