İnsan

Sigara Parası İle Balkan Ülkelerini Gezdi

Sigara Parası

Ankara Etimesgut’ta yaşayan 60 yaşındaki Hepşen Doğan üç yıl önce bıraktığı sigara parası nı sanki içiyormuş gibi her gün biriktirdi. Üç yılın sonunda 8 bin 650 lira biriktiren Doğan, bir tur firmasıyla balkan turuna çıkarak 7 ülke gezdi.

Sigara Parası

Ankarayon sitesinden Aydın Hızlıca‘nın haberine göre, memur emeklisi Hepşen Doğan, üç yıl önce bir sabah kalktığında sigarayı bırakmaya karar verdi. O günden sonra her gün bir paket  sigara parasını bir kenara ayırdı. Üç yılın sonunda biriktirdiği parayla 7 ülkeden oluşan  Balkan turuna çıktı.

Hepşen Doğan, üç yılın sonunda kendisini daha zinde hissettiğini hem de sigara parasından yaptığı tasarrufla emekli maaşıyla gitme imkanı yakalayamayacağı bir tatil yapma fırsatını elde ettiğini  söyledi.

Üç Yılda 8 bin 650 Lira Biriktirdim

Doğan şöyle konuştu;

Ben sigaraya başladığımda 22 yaşımdaydım. 35 yıl sigara içtim. Hiçbir faydasını görmedim. Her sabah kalktığımda yaptığım ilk şey yüzümü yıkayıp bir fincan kahve ve sigara içmek olurdu. Üç yıl önce bir sabah uyandığımda paketimde 1 tane sigara kalmıştı. Evden inip en yakın  büfeye gidip sigara almam gerekiyordu. O an düşündüm ve ‘Bir daha sigara içmeyeceğim’ diye karar verdim. 35 yıl sigara içmiş birisi olarak bir yandan da aklım ile duygularım arasında gidip geliyordum. Ben her sabah kahve ve  sigara içmeden nasıl yapacağım diye düşünüp duruyordum. İkinci gün oldu baktım o gün de sigara içmedim. O gün başka bir karar daha verdim. Her gün bir paket sigara parasını biriktirmeye karar verdim. Derken aradan üç yıl geçti.  8 bin 650 lira para biriktirdim. Bir tur firmasıyla anlaştım  ve Bosna-Hersek, Arnavutluk, Kosova, Makedonya gibi  7 Balkan ülkesini gezme fırsatım oldu.

Sigara Parası

Sigarayı bıraktıktan sonra kendisini daha dinç hissettiğini ifade eden Doğan,

Sigaranın zararlarını hepimiz biliyoruz. Ancak içiyoruz. Benim tavsiyem özellikle okul çağındaki gençlerin sigaraya hiç bulaşmamalıdır. Arkadaş hatırı ya da ‘bir kereden bir şey olmaz’ diye düşünmesinler. Uzak dursunlar.  Keşke daha erken bıraksaydım. Üç yılın sonunda kendimi daha dinç hissediyorum. Sabahları daha dinç uyanıyorum. Torunlarımla daha keyifli zamanlar geçiriyorum. Bundan sonra da her gün sigara parası miktarını biriktirmeye devam edeceğim. Torunlarımın eğitimine harcayacağım” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir