Gündem

Siyasi Cesaret Ödülü Demirtaş’a

Cesaret Ödülü

Almanya’da kurulan ve dünyada 140 ülkeden sosyal demokrat, ilerici siyasi parti ve kuruluşun içinde yer aldığı İlerici İttifak (Progressive Alliance), ‘2019 Özel Siyasi Cesaret Ödülü’nü Demirtaş’a verecek.

İlerici İttifak (Progressive Alliance) “2019 Özel Siyasi Cesaret Ödülü”nü bu yıl HDP eski Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş’a verecek.

15 Kasım’da Stockholm’de 

Bianet’te yer alan habere göre, ödül İlerici İttifak’ın 15 Kasım’da Stockholm’de yapacağı toplantıda verilecek. HDP Dış İlişkiler Sorumlusu Hişyar Özsoy, Demirtaş’ın 18 Eylül’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’de görülen duruşmasına da değinerek, “Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Selahattin Demirtaş’ın duruşmasında üçüncü taraf olarak dahil olmuş ve Selahattin Başkan’ın lehine güçlü bir savunma yapmıştı. Farklı yerlerden birçok destek söz konusu. Fakat AKP-MHP ittifakı dışarıdan gelen bütün eleştirilere ve yerine getirilmesi gereken tüm uygulamalara kendini kapatmış durumda. Bu da sadece mevcut iktidarın değil, dışarıda Türkiye’nin de imajını çok fazla zedeliyor” ifadelerini kullandı.

İlerici İttifak Nedir?

İlerici İttifak, 22 Mayıs 2013’te Almanya’nın Leipzig kentinde kuruldu. İlerici İttifak’ın dünya çapında 140 üyesi bulunuyor. Türkiye’den ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve HDP üyeler arasında yer alıyor. İlerici İttifak’ın başlıca ilkeleri demokrasi, cinsiyet eşitliği, adalet, dayanışma, insan haklarının geliştirilmesi, barış, iklim değişikliği ile mücadele ve küreselleşmenin sosyal yönünün güçlendirilmesi. İlerici İttifak ağına dahil olan siyasi partiler, partilerin yapısı ve organizasyonu, seçimlerin yönetilmesi, seçim kampanyaları ve küresel politikaların geliştirilmesinde bilgi paylaşımında bulunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir