Ekonomi

Standard & Poor’s Türkiye’nin Kredi Notunu Açıkladı

kredi

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P) Türkiye’nin kredi notunu ‘B+’, görünümünü ‘Durağan’ olarak teyit etti. S&P değerlendirmesinde bölgesel güvenlik riskleri, ABD ve AB ile ilişkilerin bozulma potansiyeli de dahil olmak üzere çeşitli jeopolitik risklerin sürdüğüne dikkat çekti.

S&P açıklamasında, “Türkiye’nin bu yıl yüzde 0,5 daralmasını, gelecek yıl yüzde 3 civarında büyümesini bekleniyor. Türkiye’nin mali durumunu zayıflatma potansiyeli olan bir sistemik bankacılık sıkıntısı olasılığını görürsek, not düşürebiliriz” denildi.

Ülkede ekonomik istikrara kavuşma yönünde işaretlerin bulunduğunun vurgulandığı açıklamada, “Ancak geçmiş dönemlerdeki yüksek büyüme oranlarının yakalanmasını beklemiyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.
Türkiye’nin bir ekonomik ayarlama sürecinden geçtiği savunularak, bu yıl reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 0,5 daralmasının ve gelecek yıl ise yüzde 3 genişleyeceğinin beklendiği ifade edildi.

Borçları Finanse Etme Riskleri Arttı

Açıklamada, Türkiye’nin borçlarını yurtdışından yeniden finanse etmesine yönelik risklerin arttığı ileri sürülerek, bölgesel güvenlik risklerin, ABD ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin gerilemesi potansiyeli de dahil olmak üzere, çeşitli jeopolitik risklerin devam ettiği savunuldu.
ABD Merkez Bankasının (Fed) daha gevşek para politikasının Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalara sermaye akışını destekleyerek “acil baskıları” bertaraf ettiği kaydedildi.
Kredi derecelendirme kuruluşu, enflasyonun bu yıl için yüzde 15,2, 2020 için yüzde 11,2 ve 2021 için ise yüzde 9 seviyesinde beklediğini bildirdi.
S&P, ülkede işsizlik oranının 2019’da yüzde 12,9’a, bunun gelecek yıl yüzde 11,8’e ve 2021’de ise yüzde 10,8’e düşmesini bekliyor.
Hükümetin, Türkiye ekonomisine güveni artıran şeffaf bir ekonomik ayarlama programını başarıyla geliştirmesi ve uygulaması durumunda Türkiye’nin kredi notlarının yükseltebileceği sinyali verildi.

Diğer İki Şirket de Düşürmüştü

Diğer iki kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ve Moody’s de Türkiye’nin kredi notunu düşürmüştü. Fitch, geçen ay Türkiye’nin kredi notunu BB’den BB-‘ye düşürdü. Bu yatarım yapılabilir seviyesinin iki kademe altındaki ülkelere veriliyor.

Haziran ayında Moody’s da Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Türkiye’nin kredi notunu Ba3 seviyesinden B1 seviyesine düşürdü. Bu not yatırım yapılabilir ülkelerin üç kademe altına veriliyor.

(S&P) tarafından verilen B+ kredi notu yatırım yapılabilir ülkelerden üç kademe alttı bulunan ülkelere veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir