Güncel

Süper Lig Maçlarını Kaçak İzleyenler Arttı

lig

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, kıraathane esnafının maç yayınları için ödediği ücretin çok fazla olduğunu belirterek, “Artık insanlar cafe, lokanta, restoran, kıraathane yerine evlerinde kaçak yayın ile maç izliyor. Öncelikle yayıncı kuruluş daha sonra bölge bayilikleri maç paketi ücretlerini düşürmeli ”dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  Süper Lig maç yayınları için kıraathane esnafının çok yüksek ücretler ödediğine işaret ederek, “Yayıncı kuruluşun fiyatları artırması, bölge bayilikleri ile kıraathane esnafımızın arasında fiyat anlaşmazlıklarına neden oldu. Bu durum hem maliyetleri artırıyor hem de vatandaşa yansıyor. Artık insanlar cafe, lokanta, restoran, kıraathane yerine evlerinde kaçak yayın ile maç izliyor. Öncelikle yayıncı kuruluş daha sonra bölge bayilikleri maç paketi ücretlerini düşürmeli” dedi.

Esnaf Müşteri Kaybediyor

Palandöken, yayıncı kuruluşun bu yıl maç yayın ücretlerine yüzde 20 oranında zam yaptığına işaret ederek, “Bölge bayilikleri de kendi iradeleri ile bu zammın üzerine zam ekleyerek kıraathane esnafımızla anlaşma sağladı. Ülkemizde futbol en fazla izlenen, takip edilen ve taraftarı olan bir spor dalı. Dolayısıyla maç yayını vermek isteyen kıraathane esnafımız bu fiyatlar karşısında zor durumda kaldı. Yüksek fiyattan anlaşma sağlayamayan müşteri kaybediyor, anlaşma yapan ise bu fiyatları maç izleme ücretine yansıtarak müşteriye sunuyor. Her iki koşulda da esnafımız müşteri kaybediyor” diye konuştu.

Kaçak Yayınlara Yönelme Arttı

Artan fiyatlardan dolayı insanların maç yayınlarını evlerinde izlemeyi tercih ettiklerini kaydeden Palandöken, şöyle devam etti: “Evde alınan maç paketleri de zamlandığı için artık kaçak maç yayınlarına yönelim arttı. Dükkânında maç yayını veren binlerce esnafımız bu konuda çok mağdur. Zaten birçok kalemde maliyeti arttığı gibi, maç yayın ücretleri de bu maliyetlerin en yüksek kalemlerinden birisi. Bu sezonun başında Süper Lig takımlarından yüzde 10 indirim alan yayıncı kuruluş bu indirimi bölge bayiliklerine yansıtmalı. Bölge bayilikleri de anlaşma sağladıkları işletmelere, yani esnafımıza bu indirimi yansıtmalı. Yayıncı kuruluş iki taraflı kazanırken esnafımız kaybediyor. Hem kulüplerimize geçmiş yıllara göre yüzde 10 az ödeme yapacak hem de esnafa pahalıya aynı ürünü satacak. Bu hiç adil değil.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir