Güncel

Susamam Klibinin Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

susamam

Rapçi Şanışer’in 17 şarkıcıyla birlikte söylediği Susamam şarkısına çektiği 14 dakika 55 saniyelik klip Türkiye’de sosyal medyanın gündemine oturdu.

Dün gece geç saatlerde YouTube’a yüklenen video, yaklaşık 12 saat içinde YouTube’da 2 milyondan fazla kez izlendi. Twitter’da da #Susamam etiketi, 300 binden fazla mesajla dünya genelinde en çok konuşulan başlıklar listesinde bir numarada bulunuyor.

BBC Türkçe‘ye açıklamalarda bulunan videoda yer alan rapçilerden Kamufle, böyle bir video çekme fikrinin Şanışer‘den geldiğini söyledi.

Kamufle, klibin ortaya çıkışını şöyle anlattı: “Şanışer aradı. 20 tane toplumsal konuyu 20 farklı MC (şarkıcı) yapsa nasıl olur dedi, valla süper olur dedim. Voltran oluşturduk” dedi.

Kamufle’nin verdiği bilgiye göre, çalışmalar iki ay önce başladı ve konular başlangıçta belirlendi.

Bunun üzerine şarkıcılar, işleyecekleri toplumsal konuyla ilgili sözleri yazdı, klipler çekildi.

Daha sonra hazırlanan şarkılar ve klipler, Şanışer tarafından bir araya getirildi.

Klipte hangi şarkıcılar var ve hangi konulara dikkat çekiliyor?

Videoda, belirlenen bazı toplumsal konularla ilgili eleştiri ve mesajlar içeren sözler farklı şarkıcılar tarafından seslendiriliyor.

Şarkıcıİşlediği toplumsal konu
FuatDoğa
AdosKuraklık
ŞanışerHukuk ve Hayvan Hakları
HaykiAdalet
Server UrazHukuk
BetaTürkiye
Tahribad-ı İsyanİstanbul
Sokrat StEğitim & İntihar
OzbiSorgulamak
Deniz TekinKadın hakları
Sehabe & Yeis SensuraKadın hakları
AspovaDünya
DefkhanGurbet
Aga BFaşizm
MiracSokak
KamufleTrafik

Klibin YouTube sayfasının altında ayrıca geliri köy okullarına bağışlanmak üzere tişört satış linki ve klibe destek için Instagram filtresinin indirilme bağlantısına da yer verildi.

Neden böyle bir klip çekildi?

Klibin başlangıcında söylenen sözler ve Kamufle’nin açıklamasında videonun farkındalık yaratmak için çekildiği belirtiliyor.

Klip bir kadın tarafından aşağıdaki sözlerin okunmasıyla başlıyor:

“Günler koşuşturmakla geçip giderken, neden var olduğunun farkında değilsin. Neden olduğun sorunlarınsa farkında değilsin. Gülmek, eğlenmek istiyorsun. Hayat zaten çok zor. O yüzden müzik seni eğlendirsin, gerçeklerden uzaklaştırsın istiyorsun. Ama biz müziğin bir şeyler değiştirebileceğine inanıyoruz. Bizimle gel. Başlayalım mı?”

Kamufle de esas amaçlarının yaşanan sorunları dile getirerek, farkındalık yaratmak olduğunu ifade etti.

Kamufle, “Bu konularda aslında gündelik hayatımızda farkında olup çıkmaza giren bir diyalog içinde oluyoruz. Farkındalık yaratmak (istedik). Birçok konuya değinip, böyle şeyler var, böyle şeyler oluyor, böyle şeyler olmaya devam ediyor demek. Bir düşünsün insanlar neden devam ediyor, senin yüzünden olabilir mi ya da benim yüzümden olabilir mi? Bunu düşündürtmek. Birazcık ışık yakmak oldu” dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir