Sağlık

Temel Reis ‘in Ispanağının Sırrı Çözüldü

Temel Reis

Bilim adamlar ıspanağın sırrını çözdü. Temel Reis ‘in gücünü ıspanaktan alması nedeni ile uzun zaman ıspanak demir deposu sanıldı. Bilim adamları ıspanağın demir bakımından zengin olduğunu ancak sanıldığı kadar da demir barındırmadığını açıklamıştı. Bilim insanları şimdilerde ıspanağın sporcularda doping etkisi yaptığını konuşuyor.

Bilim insanlarının yaptığı açıklamada, Temel Reis ’in kaslarını büyütmek için yediği ıspanağın sporcularda gerçekten de doping etkisi yapabildiğini belirttiler.

Dünya Anti Doping Ajansı için yapılan araştırmada tesadüfen bir gerçekle karşılaşıldı. Ispanak içinde bulunan ‘ecdysterone’ adlı hormon atletler için yasaklı maddeler listesinde bulunuyor.

Atletler üzerindeki deney gerçeği ortaya koydu

Menshealth.com’daki habere göre araştırmacılar, 10 haftalık deney sırasında katılımcılara verilen maddelerin onların fiziksel performanslarını nasıl etkileneceğini ölçmek için 46 atleti dört gruba ayırdı. Bir grup kontrol altında tutulurken, diğer gruba ilaç olarak tesirsiz madde verildi. Diğer iki gruba da ıspanakta bulunan ecdysterone maddesinden günde iki ve sekiz kapsül verildi. Bunun ardından sporcuların idman programına katılmaları istendi.

Kasları 3 kat fazla büyüdü

10 haftalık deney sonucunca, ‘ecdysterone’ içeren kapsüllerden içen sporcuların kas kütlelerinin belirgin derecede arttığı aynı zamanda diğer gruptaki sporculara göre üç kat daha güç kazandığı ortaya çıktı.

Sporcuların kullanması yasaklı olan ‘Steroid’ listesinde yer alan ‘ecdysterone’ hormonunun deneye katılan atletlerdeki kas kütlesinde belirgin bir artışa sebep olduğu ifade edildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir