Türkiye

TESK Başkanı: Motorine Zam Değil İndirim Yapılmalı

EPGİS

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, motorine yeni bir zam yapılmasını piyasaların kaldırmayacağını öne sürerek, “Halkımızın ve esnafımızın beklediği faiz indiriminden sonra motorin, benzin, elektrik ve doğalğaza da indirim yapılmalı”dedi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, faizlerin düştüğünü ve dolar kurunun gerilediğini belirterek, motorine zam yapılacağı yönündeki söylentilerin olduğuna işaret etti. Palandöken, “Bankaların ve Merkez Bankasının faizleri düşürmesi, dolar kuru 5.70’lerde seyrediyor. Yani nerede ise 15 kuruşa yakın bir düşüş seyretti. Motorine en son zam geldiği zaman petrolün uluslararası fiyatı da 63-64 dolar seviyesinde idi. Şu anda zam için bir gerekçe göremiyoruz. Aksine havaların soğuması ile birlikte özellikle doğalgaz ve elektrik fiyatlarında indirime gidilmesini bekliyoruz” dedi.

Petroldaki yükselişin kısa süreli olacağını öne süren Palandöken, “Brent petrolün varil fiyatının şuanki yükselmesini geçici olarak görmekteyiz. Kısa süre içerisinde brent petrolün varil fiyatının yeniden 60 dolar seviyesine düşeceğini unutmamalıyız. Bu gelişmeleri lehimize kullanarak biz de bazı önemli kalemlerde indirime gitmeliyiz. 20 Ağustos’tan bu yana benzine 22 kuruş, motorine 28 kuruş, LPG’ye ise 8 kuruş zam yapıldı. Yeni bir zammı piyasalar kaldıramaz. Halkımızın ve esnafımızın bektlediği faiz inidiriminden sonra motorin, benzin, elektrik ve doğalğaza da indirim yapılmalı. Çünkü zincirleme olarak birçok sektörü etkileyen akaryakıta zam gelmesi vatandaşımızı da piyasaları rahatlatır. En önemlisi enflasyonu iyice aşağı çeker” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir