Dünya

Tesla Almanya’da Fabrika Kuracak

Tesla

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Berlin yakınlarında yeni bir fabrika kuracaklarını açıkladı. Tesla’nın kararı Almanya’da memnuniyetle karşılandı.

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Avrupa’daki ilk fabrikasını Almanya’nın başkenti Berlin yakınlarında açmayı planlıyor.

Tesla’nın kurucusu ve sahibi Elon Musk, Salı akşamı Berlin’de katıldığı bir ödül töreninde, Berlin yakınlarında fabrika kurmayı planladıklarını açıkladı.

“Gigafactory 4” olarak adlandırdığı fabrikanın inşası devam eden Berlin-Brandenburg Havalimanı yakınlarında olacağını belirten Musk, Tesla’nın Berlin’de mühendislik ve tasarım merkezi oluşturacağını söyledi. “Almanya harika otomobiller üretiyor” diyen Musk, bunun kurulacak fabrikanın yeri konusundaki kararda etkili olduğunu ifade etti.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da, Berlin’de “Batarya, güç aktarım aksamı, araç” üretmeyi planladıklarını ve ilk etapta üretilecek otomobilin “Model Y” olacağını duyurdu.

Brandenburg’da Kurulması Planlanıyor

Berlin’de yayımlanan Tagesspiegel gazetesi, fabrikanın Berlin’in güneydoğusunda Brandenburg eyaletinin Grünheide kentinde kurulacağını yazdı. Gazetenin haberine göre, Grünheide’deki sanayi bölgesinde daha önce Alman otomobil üreticisi BMW fabrika kurmayı planlamıştı.

Berlin Ekonomi Bakanlığı sözcüsü, Tesla’nın yeni kuracağı fabrikanın sadece Bradenburg’da 6 bin ile 7 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi. Sözcü, Tesla için Berlin’in ve havalimanının yakınlarında olmanın önemli olduğunu belirtti.

Bild gazetesi ile yeni fabrikanın 10 bin kişiye istihdam sağlayacağını iddia etti.

Şimdiye kadar edinilen bilgilere göre fabrikanın 2021 sonunda üretime başlaması öngörülüyor. Tesla’nın konuyla ilgili resmi açıklamayı önümüzdeki günlerde yapması bekleniyor.

Kaynak: DW Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir