Gündem

“Anne Bunlar Kimin Askeri?”

TRT Darbe

15 Temmuz gecesi TRT ‘nin askerler tarafından basılma anını 10 yaşındaki bir çocuğun birebir yaşadığı ortaya çıktı. Müşteki Özlem Taşpınar, darbe girişiminin olduğu gece yanında 10 yaşındaki Ömer Taşpınar’ın bulunduğunu belirterek, “Askerler ‘Yere yatın’ diye bağırıyorlardı. 10 yaşındaki oğlum Ömer de yanımdaydı. Oğluma, ‘Yere yat oğlum’ dedim. Oğlum da şaşırmıştı.

Anne bunlar nerenin askeri?‘ dedi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’ndaki eylemlere ilişkin davaya Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Darbe gecesi TRT’de yayın yapım görevlisi olarak görev yapan Özlem Taşpınar, oğlu Ömer Taşpınar’ın darbe gecesinde yanında olduğunu anlattı. Taşpınar, akşam nöbetinde olduğunu ve saat 23.00 haberlerine hazırlık yaptığını söyledi.


Yayına hazırlandıkları sırada sesler geldiğini ifade eden Taşpınar,

“Sol tarafıma baktığımda tüm reji personeli yerdeydi. Askerler ‘Yere yatın’ diye bağırıyorlardı. 10 yaşındaki oğlum Ömer de yanımdaydı. Oğluma, ‘Yere yat oğlum’ dedim. Oğlum da şaşırmıştı. ‘Anne bunlar nerenin askeri?’ dedi. Ben de ‘Korkma oğlum bunlar bizim askerimiz.’ dedim. Askerler sürekli bağırıyorlardı.” diye konuştu.

O sırada oğlunu sakinleştirmeye çalıştığını ifade eden Taşpınar,

“O esnada Tijen Hanımı gördüm. Onu da yere yatırmışlardı. Daha sonra görüntü rejiye geçtik. Başlarındaki yarbay, İlker beye gerekli personel hangileri diye sordu, sonra bir grubu yukarıya çıkardılar. Yayında gerekli olmayan personeli yukarı çıkardılar. Oğlumun yanımda kalmasını istedim.

Tijen hanım bildiriyi okumaya başladı. Tijen hanımın metni okurken sıkıldığını anladım. Bu arada dışarıdan silah sesleri geliyordu. O sırada arkamda arbede oldu. Teknik yönetmen arkadaşı yerde kelepçelenmiş olarak gördüm. Ümit Gençer, ‘Bütün gece boyunca bu metin tekrarlanacak.’ dedi. Bu sırada Tijen hanım canlı olarak okumaya devam etti. Sonra yayın kesildi. Oğlumla aramızda şöyle bir konuşma geçti. ‘Annecim dışardaki silah sesini içerde duyarsan dolabın içine saklan.’ dedim. O anları hiç unutamam. Sanıklardan şikayetçiyim oğlumun psikolojisi hala düzelmedi.”

“Burada genel müdür benim”

Müşteki Mücahit Özen de TRT’de yönetmen olarak çalıştığını, saat 23.00 gibi büyük bir gürültüyle askerlerin içeri girdiğini anlattı.

Mücahit Özen, yaşadıklarına ilişkin şunları anlattı:

“Ümit Gençer bu bildirinin tüm TRT kanallarında yayınlanmasını istiyorum.’ dedi. İlker Taşkın Koç da ‘Bizim buna yetkimiz yok, teknik olarak yapamayız.’ deyince, ‘Kimin yetkisi var, kim yapar?’ diye sordu. İlker Bey genel müdürün yapabileceğini söyleyince, ‘Burada genel müdür benim.’ diye bağırdı. Bir müddet sonra askerler azaldı. Saat 02.30’dan sonra da vatandaşlar ve polisler stüdyoya geldi. TRT’nin darbecilerden kurtarıldığına yönelik yayınlar yapmaya başladık. İki yıl psikolojik tedavi gördüm, ailem zarar gördü. İlaçlar aldım. Şimdi çıkmış sanıklar zarar görmediler diyorlar. Hepsinden şikayetçiyim.”

Özen, beyanda bulunduğu sanık Muhammet Tanju Poshor’un müştekiye bağırması üzerine mahkeme başkanı Murat İlhan sanığın salondan çıkartması için talimat verdi. Poshor mahkeme salonundan çıkartıldığı sırada sanık uzman çavuşlardan biri, Poshor’a

“Bizi TRT’ye film çekmeye mi götürdün? Hayatımızı kararttın ne işimiz vardı orada?” diyerek tepki gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir