Dünya

Trump, Danimarka Ziyaretini Erteledi

Trump

ABD Başkanı Donald Trump, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen‘in ABD’nin Grönland‘ı satın alma fikrini “absürt” olarak yorumlamasının ardından, Danimarka‘ya yapacağı ziyareti erteledi.

ABD Başkanı Donald Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Danimarka’nın özel bir ülke olduğunu belirterek,

Ancak Frederiksen’in Grönland‘ın satışı konusunda istişare etmekle ilgilenmediğine dair yorumlarına dayanarak, iki hafta sonra yapılması planlanan toplantımızı başka bir zamana erteliyorum.” ifadelerini kullandı.


Frederiksen‘in, bu kadar doğrudan bir yorum yaparak hem ABD hem de Danimarka açısından zaman ve maliyet kaybını önlediğini belirten Trump,

Kendisine bunun için teşekkür ediyorum ve gelecekte toplantımızı yeniden planlamayı dört gözle bekliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Wall Street Journal gazetesi, Trump‘ın toplantılarda, yemeklerde ve sohbetlerde danışmanlarına ABD’nin Grönland‘i satın alınıp alınmayacağını danışmanlarına sorduğunu yazmıştı. Daha sonra Trump, konuyu doğrulamıştı.

Grönland hükümeti ve Danimarka hükümet yetkilileri bu fikre tepki göstermişti. Eski ABD Başkanı Harry Truman, 1946 yılında Kuzey Kutbu’nda Danimarka’ya bağlı özerk bölge Grönland‘i satın almak için Danimarka’ya 100 milyon dolarlık altın teklif etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir