Ekonomi

TÜİK : Gıda Fiyatlarında Avrupa’nın En Ucuz 4. Ülkesiyiz

TÜİK

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ) 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesini kapsayan karşılaştırmalı raporunu açıkladı

TÜİK ‘in Raporuna Göre Avrupa’nın En Ucuz 4. Ülkesi Türkiye

Türkiye, 2018 yılı Satın alma Gücü Paritesisonuçlarına göre gıda ve alkolsüz içeceklerde Avrupa’nın en ucuz 4. ülkesi oldu. Karşılaştırmalarda, 28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, İsviçre, İzlanda, Norveç, Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk ve Bosna-Hersek kapsandı. Türkiye için 70olan fiyat düzeyi endeksi,gıda ve alkolsüz içeceklerin AB ortalamasından %30 daha ucuz olduğunu göstermektedir. Gıda fiyatlarında Avrupa’nınen pahalı ülkesi Norveçile en ucuz ülkesi Kuzey Makedonya arasında 2,65 kat fark bulunmaktadır.

Tütün Ürünlerinde Ucuz, Alkollü İçeceklerde Pahalıyız

 

TÜİKTütün ürünlerinde 35 olan fiyat düzeyi endeksi ile AB ortalamasından %65 daha ucuz olan Türkiye, Avrupa’nın en ucuz 2. ülkesi konumunda yer almıştır. Tütün ürünlerinde en ucuz ülke 29 endeks değeri ile Kuzey Makedonya, en pahalı ülke ise 222 endeks değeri ile Norveç olmuştur. Alkollü içeceklerde ise Türkiye, 163 endeks değeri ile AB ortalamasının üstünde yer alıp en pahalı 5. ülke olmuştur.

Ekmek ve Tahıllarda En Ucuz 3. Ülkeyiz

Ekmek ve tahıllar grubunda yer alan ürünler,Türkiye’de AB ortalamasından %39 daha ucuza alınabilmektedir. Bu grupta en pahalı ülke 167 fiyat düzeyi endeksi ile Norveç, en ucuz ülke ise 54 endeks değeri ile Romanya olmuştur. Et, Türkiye’de 65 endeks değeri ile AB ortalamasından %35 daha ucuzdur. Bu grupta ise en pahalı ülke 228 endeks değeri ile İsviçre, en ucuz ülke ise 62 endeks değeri ile Karadağ olmuştur.

TÜİKSüt, peynir ve yumurtada ise en pahalı ülke 174 fiyat düzeyi endeksi ile Norveç, en ucuz ülke ise 71 fiyat düzeyi endeksi ile Kuzey Makedonya olmuştur. Bu grupta Türkiye, 96 endeks değeri ile AB ortalamasına yakın bir değer almış ve AB ortalamasından %4 daha ucuz olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir