Genel

Türk Gıda Ürünlerini ABD’li Sosyal Medya Fenomenleri Tanıttı

medya fenomenleri

Amerika Birleşik Devletleri’ne 2 milyar dolar ihracat hedefi belirleyen Türk gıda sektörü, Türk kahvesini tanıtım elçisi yaptı. Türkiye Tanıtım Grubu ise; takipçi sayısı fazla olan tanınmış ABD’li sosyal medya fenomenleri “Influencer”lar ile işbirliği yaparak Türk gıdalarının geniş kitlelere ulaşmasını sağladı.

23 – 25 Haziran 2019 tarihlerinde, Summer Fancy Food Show New York kapsamında New York’ta yaşayan başarılı üç sosyal medya içerik üreticisi, @eatingnyc, @nyc ve @noleftovers, Turkish Tastes teması altında Türkiye’den katılan markalar ile Türk ürünlerini keşfettikleri bir yolculuğa çıktılar.

Etkinlik kapsamında fuara katılıp organik zeytinyağı, bulgur, kuru meyve, kabuklu yemiş ve çikolata gibi ürünleri birinci elden deneyen Influencer’lar, New York’ta bulunan iki ayrı Türk restoranında ağırlanarak Türk mutfağı hakkındaki fikirlerini de takipçi kitleleriyle paylaştılar. Toplamda üç gün süren kampanya, hem Amerika pazarında Türk ürünlerine karşı olan ilginin arttırılmasına hem de dijital kanaat önderleri sayesinde Türk ürünlerine dair olan algının pekiştirilmesine oldukça güçlü bir katkı sağladı.

Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu Ege İhracatçı Birlikleri’nin yaptığı New York Summer 2019 Fancy Food  Show Fuarı’nda Türkiye Markası standında pişirim ve tadım etkinliği, Au Mas Turque şefi olan Özlem Oğuzcan Cranston tarafından gerçekleştirildi. Cranston, günde 3 seans halinde en önemli gıda ihraç ürünlerimizi içeren menülerin tadımları gerçekleştirirken, sunumu yapılan yemek tarifleri küçük bilgi kartlarında ziyaretçilere dağıtıldı. Amerikalılar, Türk lezzetlerine hayran kaldı.

Türk Kahvesi Tadım Standı

Türkiye standının karşısında yer alan özel olarak tasarlanan Türk kahvesi tadım alanı fuar ziyaretçilerinin büyük ilgisini gördü. Stantta fuar süresince ziyaretçilere Türk kahvesinin yanı sıra, Türk lokumu ve çikolata ikram edildi. Türk gıdalarının tanıtımı yapıldı.

ABD’nin en büyük gıda fuarı olan ve bu yıl 65. Kez düzenlenen New York Summer International Fancy Food Show (Summer 2019 Fancy Food  Show) Fuarı’na katılan Türk gıda ihracatçısı 46 firma yeni ticari bağlantılarla yurda döndü.

Dünya genelinde internet kullanımının artması ile birlikte dijital kanalların geleneksel fuarların gücünü azalttığını gözlemlediklerini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, fuarlara katılmaya devam ettiklerini ancak dijital kanalları da etkin bir şekilde kullandıklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir