Ekonomi

Türk Telekom Yılın İlk Yarısında 745 Milyon TL Kâr Etti

Türk Telekom

Türk Telekom yılın ilk yarısında rekor gelir artışı ile yüzde 15,8 büyüdü. İlk altı ayda 745 milyon TL net kâr elde etti.

Türk Telekom, 2019 yılının ilk altı ayına ait finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Türk Telekom’un, 2018’de yakaladığı güçlü büyüme performansını 2019’un ilk yarısında da sürdürdü. 2008’deki halka arzdan bu yana son 11 yılın en iyi ilk yarı büyüme ve FAVÖK değerlerine ulaşıldı. 2019’un ilk altı ayında yüksek faaliyet kârlılığı ile öne çıkan Türk Telekom, toplam abone sayısını da yılın ilk yarısında oldukça güçlü bir şekilde net 1 milyon 57 bin artışla 47 milyona yükseltti.

Türk Telekom 2019’un ilk yarısını rekor büyüme ile kapattı. 2019’un ilk altı ayında yüzde 15,8’lik büyüme gerçekleştiren Türk Telekom, aynı sürede 11,2 milyar TL gelir elde ederek 2008’deki halka arzdan bu yana ilk altı aylık dönemler içerisindeki en yüksek büyüme performansını kaydetti. Ayrıca, güçlü faaliyet performansı ve etkin gider yönetimi sayesinde Türk Telekom’un 2019’un ilk yarısındaki net kârı 745 milyon TL olarak gerçekleşti.

Abone Sayısı Arttı

Türk Telekom, FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Faaliyet Kârı), FAVÖK artışı ve FAVÖK marjında 2008’den bu yana en yüksek ilk yarıyıl sonuçlarını elde etti. Türk Telekom’un FAVÖK’ü 2019’un ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artışla 5,3 milyar TL’ye yükselirken FAVÖK marjı ise geçen yılın ilk altı ayına göre rekor 6,9 puan yıllık iyileşme ile yüzde 47,8’e ulaştı. Türk Telekom’un yatırım harcamaları da 2019’un ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 1,6 milyar TL’ye yükseldi.

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany

 

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, “Yılın ilk altı aylık döneminde kaydettiğimiz finansal ve operasyonel sonuçlar, abone artışına odaklanan, operasyonel verimliliği hedefleyen ve müşteri deneyimini önemseyen stratejimizi yüksek enerjimizle birleştirerek başarıyla yürüttüğümüzü ortaya koyuyor. 2019 yılının ilk altı ayında kaydetmiş olduğumuz rekor gelir büyümesi ve güçlü operasyonel kârlılıktan aldığımız ivme ile FAVÖK için belirlemiş olduğumuz yıllık öngörümüzü 10,0-10,2 milyar TL’den 10,3-10,5 milyar TL’ye yükseltmiş bulunuyoruz” dedi.

2019’un ikinci çeyreğinde Türk Telekom’un yerli ve milli teknolojiler geliştirmeye odaklandığını ve de 5G alanında yeni teknoloji denemelerini sürdürdüğünü aktaran Doany, “Dönem içinde beta sürümünü kullanıma sunduğumuz yeni anlık mesajlaşma uygulamamız LAFF, her gün sıkça kullandığımız anlık mesaj verilerinin yurt içinde kalması adına önemli bir açığı kapatacak. Hızlı büyümesini sürdüren Türk Telekom, ‘daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve müreffeh Türkiye’ vizyonu ekseninde 2023 hedeflerine ulaşma yolunda ülke ekonomisi için itici güç olmaya devam edecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir