Genel

Türk Yapay Kalp Cerrahı Almanya’da Yılın Doktoru Seçildi

dilek gürsoy

Avrupa’da yapay kalp nakli yapan ilk kadın cerrah olan Dr. Dilek Gürsoy, Almanya’da yılın doktoru seçildi. German Medical Award adlı kurum tarafından verilen ödülü 18 Kasım’da Düsseldorf kentinde düzenlenecek törende alacak olan Gürsoy, geçen Nisan ayında da ülkenin tıp alanında en saygın ödüllerinden Victress Ödülü’ne layık görülmüştü.

VOA Türkçe’ye konuşan Gürsoy, German Medical Award‘ın Almanya, İsviçre ve Avusturya da tıpçılara ve tıp kurumlarına verilen en önemli ödül olduğunu belirterek, “Ödülün bana verilmesi, çok doğru bir yolda olduğumu gösteriyor. Ne kadar zorluklara karşılaşsam da hedeflerimden asla vazgeçmemi sağlıyor. Beni onurlandırıyor ve daha çok motive ediyor” dedi.

Dr. Dilek Gürsoy
Dr. Dilek Gürsoy

Ödülü almasının bundan sonraki projeleri ve çalışmaları açısından çok büyük bir anlam taşıdığını ifade eden Gürsoy, “Şimdiye dek bir çok Assist Device (kalp destek cihazı) ve tam yapay kalp firmaları ve firma yetkilileri ile çalıştım. İşimin kalitesini hastalarımdan sonra en iyi onlar biliyor ve destekliyor. Ve bu ödül onların bana karşı duydukları inancı güçlendiriyor ve bana daha çok destek olmalarının önünü açıyor. Birçok meslektaşım için aynı şeyi söyleyemem. Engel olanlar, kıskananlar var, ama bildiklerim ve çalışma azmim bu engelleri aşmama yardımcı oluyor” şeklinde konuştu. Dilek Gürsoy, özellikle Türkiye kökenli genç kızlara örnek olmak istediğini belirterek, “Onlara, eğer bir işi canı gönülden yaparsan ve hedeflerinden asla vazgeçmezsen her engel aşılabilir demek isterim” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir