Ekonomi

Türkiye Faiz Oranın En Yüksek Olduğu Dördüncü Ülke

faiz

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz oranını yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirmesine rağmen, Türkiye OECD ülkeleri arasında faiz oranının en yüksek olduğu ülke konumunda.

Euronews.com’da yer alan Hüseyin Koyuncu imzalı haberde, Dünya genelinde ise Türkiye, Arjantin (58%), Mozambik (20%) ile Gana’dan (20%) sonra faiz oranın en yüksek olduğu dördüncü ülke.

2004 yılında yine yüzde yirmilerde olan faiz oranı 2013 ve 2012 yıllarında yaklaşık yüzde 5 seviyesine kadar düşmüştü. Ancak TCMB, 2016’dan itibaren, ülkede gittikçe yükselen enflasyona karşı, kısa zamanda faiz oranlarını artırma politikası yürüttü.

Diğer OECD ülkelerinde, aynı süre zarfında faiz oranları sıfır seviyesine, hatta eksiye kadar düşerken neden Türkiye’de faiz oranları yüzde 20’ye kadar ulaştı?

2017 yılında Türkiye’de yıllık enflasyon oranı yüzde 7,8 iken, bu rakam 2019 yılının ilk 7 ayında yüzde yaklaşık yüzde 19’a kadar çıktı. ABD, Japonya ve Almanya gibi diğer OECD ülkelerine baktığımızda Türkiye’deki enflasyon oranları büyük oranda artı.

Uzmanlar Türk Lira’sının son yıllarda değer kaybetmesinin enflasyonun artmasında büyük rol oynadığını belirtiyor.

Ocak 2016 ayı başında 2,9 seviyesinde olan Dolar, Ağustos 2019’da 5.82 TL’den işlem görüyor.

Buna göre, Dolar, Türk Lirası karşısında son 3,5 sene içerisinde yaklaşık yüzde 100 değer kazandı. ABD ile yaşanan rahip Brunson krizi ile de Euro 7,5 TL seviyelerine kadar çıkmıştı.

Türk Lirası, son yıllarda Arjantin Pesosu ile birlikte Dolar ve Euro karşısında en çok değer kaybeden para birimi konumunda.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir