Ekonomi

Türkiye Elektriğinin Yüzde 18’ini İstanbul Tüketiyor

EPDK

Türkiye’nin elektrik tüketimi nin yüzde 18’i İstanbul’a ait. İstanbul’u, yüzde 6 ile İzmir ile Ankara ve yüzde 5 ile Bursa izliyor.

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi EnCazip tarafından derlenen bilgiler elektrik tüketim oranları hakkında ilginç verileri ortaya koydu.

Verilere göre ülke genelinde aylık bazda toplamda 18,2 milyon megaWattsaat elektrik tüketimi gerçekleşti.

Bu rakama göre tüketicilerin toplam elektrik faturası; tüm tüketicilerin ulusal tarifeden tüketim gerçekleştirdiği varsayımıyla ortalama 12,8 milyar TL aylık tutara ulaştı.

Elektrik tüketimi en çok artan illerin başında yüzde 9,28 Şırnak, yüzde 7, 3 Bingöl ve yüzde 5, 54 ile Kahramanmaraş oldu.

Verilere göre en çok elektrik tüketen ise yüzde 43’le sanayi kuruluşları oldu. Sanayi kuruluşlarını yüzde 27’yle iş yerleri izledi. Konutlarda gerçekleşen tüketim ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 8 artış gösterdi.

İstanbul, Sanayi ve Konut Elektriği Tüketiminde de Lider

Elektrik Tüketimi

Sanayi kuruluşlarının çokluğuyla öne çıkan İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir ve Gaziantep sanayi amaçlı elektrik tüketimi ile listenin üst sıralarında yerini aldı. Konutlardaki elektrik tüketiminde ise İstanbul yine liste başında yer alırken, İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izledi.

68 TL ve Üzeri Aylık Elektrik Faturası Ödeyenler Tedarikçisini Değiştirebiliyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından yapılan son düzenlemeyle tedarik şirketi değişikliği yaparak elektrik faturalarında tasarruf etmek mümkün. EPDK, 2019 yılı için serbest tüketici limitlerini yıllık 1600kWh elektrik tüketimi olarak belirledi. Bu düzenlemeyle yıllık toplamda yaklaşık 992 TL elektrik faturası ödeyen tüm tüketiciler elektrik tedarikçisini değiştirebiliyor. Ayda ortalama 82 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyenlerin tedarikçilerini kolayca değiştirebilecekleri anlamına gelen düzenlemeyle yaklaşık 20 milyondan fazla kişiye en cazip olan elektrik tedarikçisini seçme imkanı da doğdu. Tüketiciler tedarikçi şirket değişikliklerini internetten ya da çağrı merkezlerinden yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir