Gündem

Türkiye’nin Çıkarıldığı F-35 Programına Japonya Talip

f-35

Japonya F-35 programına tam yetkili olarak katılma isteğini Pentagon’a iletti. Türkiye’yi F-35 programından çıkaran ABD Japonya’ya olumsuz yanıt vermeyi planlıyor.

Japonya F-35 programına tam yetkili olarak katılmak için ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) başvurdu. Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alması nedeniyle Türkiye’yi F-35 programından çıkarmaya karar veren ABD’nin Japonya’nın tam üyelik teklifine sıcak bakmadığı iddia ediliyor.

Defence News’de yer alan habere göre, Japonya, F-35 programına tam yetkili partner ülke olarak katılma talebini Pentagon’a iletti. 18 Haziran’da Pentagon Tedarik Başkan Yardımcısı Ellen Lord’a bir mektup yazan Japonya Savunma Bakanlığı Savunmanın Geliştirilmesini Planlama Bürosu Direktörü Atsuo Suzuki, Japonya’nın F-35 alıcısı olmaktan çıkıp programın tam yetkili üyesi olmak için neler yapması gerektiğini sordu.

Suzuki, “İlk etapta Japonya’nın partner ülke olma olasılığı bulunup bulunmadığı hakkındaki düşüncelerinizi almak istiyorum. Ayrıca, Savunma Bakanlığı’na bir partner ülkenin sorumlulukları, hakları, maliyet paylaşımı, onay süreci ve gerekli süre gibi koşullar hakkında ayrıntılı bilgi vermenizi istiyorum. Bize sorumluluklarımızı bildirmeniz sonrasında partner ülke olup olamayacağımıza karar vereceğiz” diye yazdı.

Pentagon Japonya’nın Teklifine Olumsuz Bakıyor

Haberde Lord’un bu hafta Japon yetkililerle bir araya geleceği ve görüşmede Tokyo’nun talebinin ele alınacağı ifade edildi. Defence News’e göre Pentagon Japonya’ya olumsuz yanıt vermeyi planlıyor. Bunun nedeni olarak, Japonların projeye dahil edilmesinin diğer ortaklarla gerginliklere yol açacak olması ve diğer müşterilerin gelecekte proje kapsamında daha büyük bir rol talep etme olasılığı gibi çekinceler gösteriliyor.

Kaynak 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir