Güncel

“Türkiye’ye yaptırımların kaldırılması talimatını verdim”

Trump

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de ateşkes sağlanması sonrası Türkiye’ye yaptırım kararlarının kaldırılacağını söyledi.

Trump, Beyaz Saray’da Türkiye ve Suriye’deki gelişmelerle ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Bugün sabahın erken saatlerinde Türk hükümeti, muharebeyi ve Suriye’deki operasyonlarını durduracağını, ateşkesi kalıcı hale getireceklerini ve bunun gerçekten de kalıcı olacağı bilgisini iletti. Ancak, ‘kalıcı’ kelimesini dünyanın o bölgesi için bir nebze sorgulanabilir bir kavram olarak tanımlayabilirsiniz. Hepimiz bunu biliyoruz. Bu nedenle Hazine Bakanı’na 14 Ekim’de uygulamaya konulan yaptırımların tamamının kaldırılması talimatını verdim” dedi.

Trump, Barış Pınarı Harekatı‘nın başlamasının ardından çelikte gümrük vergisinin yüzde 50’ye yükseltilmesi ve 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefiyle yürütülen görüşmelerin durdurulması kararı almıştı.

ABD Hazine Bakanlığı da Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Savunma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı’nı yaptırım listesine almıştı.

ABD Başkanı “Türkiye’nin verdiği taahhütleri yerine getirmemesi halinde, çelik ve diğer ürünlerin ihracatı üzerindeki vergilerin artırılması da dahil yaptırım uygulama hakkımızı saklı tutuyoruz” dedi.

Kaynak: BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir