Dünya

Twitter, Raul Castro’nun Hesabını Askıya Aldı

Raul Castro

Sosyal medya platformu Twitter, eski Küba Devlet Başkanı ve Küba Komünist Partisi lideri Raul Castro, kızı Mariela Castro ve birçok Kübalı gazetecinin hesaplarını askıya aldı.

Twitter, eski Küba Devlet Başkanı Raul Castro ve kızının yanı sıra Haberleşme Bakanlığı’nın resmi hesabı, birçok Kübalı gazetecinin ve medya kuruluşunun hesabını askıya aldı.

Reuters haber ajansına konuşan bir Twitter sözcüsü, bu adıma çoklu hesaplar kullanarak açıklamaların yapay olarak fazla etkileşim almasının ve yayılmasının sağlanmasını gerekçe gösterdi.

Twitter’ın bu hamlesi, Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’in, ABD ambargosunun neden olacağı enerji krizine ilişkin devlet televizyonunda yaptığı ulusa sesleniş konuşmasının hemen öncesinde geldi.

Diaz-Canel, açıklamasında “Burada yeni olan, Küba kurumlarının ve yurttaşlarının ifade özgürlüğünü sınırlamayı, devrimin liderlerini susturmayı amaçlayan ve açıkça planlanmış olan bu sibernetik savaş eyleminin büyük kapsamıdır” ifadelerini kullandı.

Durante la intervención de @DiazCanelB en la Mesa Redonda, #Twitter suspendió las cuentas de los principales medios y operadores de información de #Cuba. En una evidente operación concertada se trató de limitar los pronunciamientos de los revolucionarios en favor de la verdad. pic.twitter.com/N1Dm8wtytW

— Cancillería de Cuba (@CubaMINREX) September 12, 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir