Eğitim

Uzmanlar Uyarıyor: Kişiliğinize Uygun Alanı Tercih Edin

Üniversite Tercihi

Öğrenciler, Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercihlerini 29 Temmuz saat 23.59’a kadar ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden yapabilecek. Tercih yapacak adayların ÖSYM’nin internet sitesindeki 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na inceledikten sonra tercih yapmaları öneriliyor. Uzmanlar üniversite tercihi yapacak öğrencileri tercih yaparken dikkat etmeleri gerekin hususlar konusunda uyardı.

tercih
Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, tercih yapılacak meslek ile ilgili objektif verilerin değerlendirildiği çok yönlü araştırma yapılmasının ailenin en önemli görevi olduğunu belirterek,

Mesleğin tam olarak ne yaptığı, çalışma şartları, çalışma ortamı, kariyer olanakları, mesleğin uygulanması aşamasında yalnız mı çalışacağı, grup çalışması mı yapacağı, tercih edildiği takdir de bireysel olarak bu mesleği yapacağı gibi veriler değerlendirilmeli. Araştırma yapılırken internetten araştırma yapılması, blogların okunması, youtube kanallarınından izlenmesi, o mesleği yapan kişilerle konuşulması ve bölümde okuyan kişilere danışılması oldukça önemli”dedi.

Mesleğin adına ve havasına göre tercih yapılmaması gerektiğini vurgulayan Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı,

Örneğin çok yüksek puan almış bir gencin istemediği halde popüler diye tıp fakültesi tercih etmesi uygun değildir. Puanına yazık olur, herkes ne der, bu kadar çabalaman boşuna mı? denilerek yapmak istemediği bir mesleğe yönlendirilmemeli” dedi.


Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya üzerinden öğrencilere son 10 yıl içerisinde kurulan apartman üniversitelerinden uzak durmaları gerektiğini belirtti.

Tercih yapmanın püf noktaları
Prof. Dr. Betül Çotuksöken

Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken ise tercih yapacak adayların öncelikle kendilerini iyi tanımaları gerektiğine dikkat çekerek, üniversite tercihi için en can alıcı yeterli koşulun “akademik kadro” olduğuna işaret etti.  Prof.Dr. Çotuksöken,

“İlgi alanlarının romantik değil gerçekçi bir şekilde belirlenmesi gerekir. Bu yönlendirmeyle de olmamalı. Bazen ailelerin zorlaması, rehberlerin güdülemesiyle öğrenci belli bir alanı seçiyor. Ancak bir-iki yıl sonra pişman oluyor. İnsanın kendisini tanıması belli bir süreç, dolayısıyla tercih yapıldıktan sonra vazgeçilebilir. YÖK, belli koşullar yerine getirildiğinde başka bölümlere geçişe onay veriyor. Aldığınız bazı dersleri yeni geçtiğiniz bölümde ya da programda değerlendirebiliyorsunuz.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir