Dünya

Ünlü Yazar, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan Özür Diledi

Macron

Brezilyalı ünlü yazar Paulo Coelho, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eşiyle dalga geçen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro adına özür diledi. Coelho, “Brezilya’da, aynı gecenin geçtiği gibi geçecek karanlık bir dönemdeyiz ve ben size özürlerimi sunuyorum” dedi.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun sosyal medya hesabı üzerinden Fransa Cumhurbaşkanının eşi Brigitte Macron’la alay etmesi üzerine iki ülke arasında gerginlik yaşandı. Çok sayıda Brezilyalı, Fransa Cumhurbaşkanından özür diledi. “Simyacı” başta olmak üzere dünyaca ünlü kitapların Brezilyalı yazarı Paulo Coelho da Fransız halkından özür dileyen isimler arasında yer aldı.

“Özür dilerim, binlerce kez özür dilerim” diyen Coelho, sosyal medyadan Fransızca olarak paylaştığı videoda “Bu, Bolsonaro’nun Fransa, Fransa Cumhurbaşkanı ve onun eşi ile ilgili histerisi sonucu çıkan kriz nedeniyle Fransız dostlarımdan özür dilemek için çektiğim bir video. Brezilya’da, aynı gecenin geçtiği gibi geçecek karanlık bir dönemdeyiz ve ben size özürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı. Bolsonaro’nun yönetimini de eleştiren ünlü yazar, “Amazonlar yanmaya devam ederken sorumluluk almaktan kaçınmak için hiçbir argümanları yok, inkâr edemezler ve kimseye hakaret edemezler”ifadesini kullandı.

Macron Tepki Gösterdi

Amazon yangınlarını geçen hafta sonu düzenlenen G7 zirvesinin gündemine alıp Brezilya’yı yaptırımla tehdit eden Macron’u sömürgeci zihniyetle suçlayan Bolsonaro’nun bir taraftarı, Fransa first ladysi Brigitte Macron’un yaşıyla alay edip Brezilya first ladysi Michelle Bolsonaro ile kıyaslayan bir fotoğraf paylaştı. Fransa Cumhurbaşkanı’nın eşinden dolayı Brezilyalı mevkidaşını kıskandığını ima eden ve cinsiyetçi bulunan bu paylaşıma Bolsonaro’dan “Adamı aşağılamayın, ha, ha” yanıtı geldi. Bunu aşırı derecede saygısızlık olarak niteleyen Macron, “Üzücü, öncelikle de kendisi ve Brezilyalılar açısından üzücü. Brezilyalı kadınlar herhalde cumhurbaşkanlarından utanç duyuyordur” yanıtını verdi.

Çok sayıda Brezilyalı, krizin patlak vermesinin ardından sosyal medya hesapları üzerinden Bolsonaro’ya tepki gösterdi ve “Affet Brigitte” etiketiyle Brigitte Macron’dan özür diledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir