Ekonomi

Uzmanlar Arjantin Üzerinden Uyardı

peso

Uzmanlar Arjantin’in sermaye kontrolü uygulamasına geçmesini sosyal medya üzerinden yorumladı. Arjantin şu anda dünyada faizin yüzde 60 ile en yüksek ülke konumunda bulunuyor. Arjantin’i Mozambik, Gana ve Türkiye izliyor.

İYİ Parti Milletvekili ve Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: 2010 yılında Arjantin Merkez Bankası Başkanı Martin Redrado Hükümetin döviz rezervlerinin Arjantin Hazinesine devrini talep etmesi üzerine istifa etmişti. Yeni başkan rezervleri devretti, bugün gelinen nokta ortada. Kamu bankalarına dövizde arka kapı politikası uygulatanlar bir daha düşünmeliler.

Prof.Dr. Emre Alkin: Arjantin’de kambiyo kontrolüne geçiş başladı. Gelişen ülkelere bakış açısını radikal şekilde değiştirecek olumsuz bir gelişme.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş: Arjantin sermaye kontrollerine gidiyor. Reform yapmamanın sonucu. Geçmiş olsun…!

Dr. M.Murat Kubilay: Yüksek faiz, döviz satışı ve IMF anlaşmasına rağmen Arjantin havlu attı. Sermaye serbestisi sınırlandırıldı. Kredi notu iflas seviyesine zaten indirilmişti. Israrla Türkiye’nin asla bir Venezuela olmayacağını belirtmiştim, ama maalesef Arjantin olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir