Dünya

Venezuela’da Asgari Ücret 2,05 Dolardan 7,66 Dolara Yükseldi

asgari ücret

Yıllardır ağır ekonomik, sosyal ve siyasi krizin yaşandığı Venezuela’da hükümet asgari ücretlilerin maaşına zam yapma kararı aldı. Mevcut durumda 40 bin egemen bolivar (2.05 dolar) olan asgari ücret, 150 bin egemen bolivara (7.66 dolar) yükseltildi.

Yüzde 375’lik asgari ücret ve yüzde 600’lük alışveriş kuponu artışı Venezuela Kurucu Meclisi (ANC) Milletvekili ve ANC İşçi Komisyonu Başkanı Francisco Torrealba tarafından sosyal medyadan duyuruldu.

Torrealba, 2.05 dolara karşılık gelen 40 bin egemen bolivarlık asgari ücretin 150 bin egemen bolivara (7.66 dolar), 1.27 dolara karşılık gelen 25 bin egemen bolivarlık alışveriş kuponunun da yine 150 bin bolivara çıkarıldığı bilgisini paylaştı.

Torrealba’nın hemen uygulanıp uygulanmayacağı konusunda detay vermediği bu artışlarla Venezuela’daki bir asgari ücretlinin aylık kazancı 300 bin egemen bolivara (15.33 dolar) yükselmiş olacak.

“Halkla Dalga Geçiyorlar”

Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden ve ülkeye uygulanan yaptırımları destekleyen muhalif Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido, asgari ücret ve alışveriş kuponu artışlarına tepki gösterdi.

Bir marketin rafında 900 gram süt tozunun 192 bin egemen bolivarlık fiyat etiketini sosyal medya hesabından paylaşan Guaido, zammı halkla dalga geçmek olarak niteledi.

“Enflasyon Daha da Yükselecek”

Ülke basınındaki haberlere göre Venezuela ekonomisinin yaşadığı temel sorunlara dikkati çeken uzmanlar, zam nedeniyle çözüm değil daha yüksek bir enflasyonun geleceğini savundu.

Venezuela’daki araştırma kuruluşlarından İşçiler İçin Sosyal Analiz ve Belgelendirme Merkezi (CENDA) Başkanı Oscar Meza, ülkedeki açlık sınırının 300 dolar olduğuna dikkati çekti.

IMF’nin Venezuela İçin Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Yüzde 10.000.000

Venezuela’da yıllardır düzelmeyen ekonomik kriz, bu yıl ortaya çıkan siyasi buhran ve ekonomik yaptırımlar nedeniyle daha da derinleşti.

Ülkede muhalefetin hükümeti, hükümetin de muhalefeti sorumlu tuttuğu ekonomik çöküş, 2015 yılından bu yana ekonomik verileri paylaşmayan Venezuela Merkez Bankası’nın (BVC) mayıs ayı sonunda açıkladığı rakamlara da yansımıştı.

IMF ve ekonomistler ise Venezuela’nın geçen yılki kümülatif enflasyonunu yüzde 1.370.000 bin olarak duyurmuş, bu yıl sonu için ülkedeki enflasyonun yüzde 10.000.000’a ulaşacağı tahmininde bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir