Sağlık

VI. Ulusal Tıp Hukuku ve Tıbbi Bilirkişilik Kongresi Kuşadası’nda Yapılacak

tıp hukuku

Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hukuku Uygulama ve Araştırma merkezi(SAHUM) tarafından düzenlenen VI.  Ulusal Tıp Hukuku ve ve Tıbbi Bilirkişilik Kongresi bu yıl 4-6 Ekim 2019 tarihleri arasında Kuşadası Richmond Ephesus Resort Hotelde gerçekleştirilecek. Her yıl geleneksel olarak Ekim ayının ilk yarısında gerçekleştirilen kongre, ‘Tıp ve Hukuk’ alanlarında önemli isimlerin bir araya geldiği, bu konuda en güncel tartışmaların ve bilgi paylaşımının yapılarak ‘Sağlık Hukuku’ gündeminin oluşturulduğu en uzun soluklu ve önemli organizasyon olarak anılarak özgün değerini korumayı başarmıştır.

Bu yıl da Ulusal düzeyde gerçekleştirilecek bu kongrede; Dünya ölçeğinde tanınan, ülkemizin dört bir yanından, konusunda uzman birçok konuşmacıyı ve konuya ilgi duyan katılımcıların buluşması hedeflendi.

Sağlık ve hukuk sisteminde yapılan güncel değişiklikler ışığında; bu yıl düzenlenecek olan kongrenin ana temasının “Maluliyet olgularına yaklaşım” ve “Bilirkişilikte güncel gelişmeler” olarak” belirlendi. Bunun yanı sıra “Klinikte malpraktis”  ana başlığı altında klinik dallarda tıbbi uygulama hataları da ele alınacak.

Kongrede, dikkat çeken bir başka başlık ise; Türkiye’de uygulanmakta olan sağlık sisteminin en önemli sorunlarından olan “Defansif tıp” ve “sağlıkta şiddet”.

Alanındaki En Uzun Soluklu Bilimsel Etkinlik

tıp hukukuTürkiye’de artık gelenekselleşen bu ulusal kongreyi altı yıldır düzenleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi(SAHUM) Müdürü Prof.Dr. Erdem Özkara; “Kendi olanaklarımızla gerçekleştirdiğimiz bu kongre hızla değişen ulusal sağlık sistemimizdeki sorunları ve çözüm önerilerini ele alan ve yakın gelecekte bizi bekleyen olası sorunlara işaret eden, adaletin mihenk taşı bilirkişiliğin kalite ve standartlarını belirleyerek yeni bir vizyon ortaya koyan, alandaki en uzun soluklu bilimsel etkinliktir yorumunu yaptı.

Özellikle konuşmacı ve konu seçiminde oldukça titiz davranarak hazırlanıldığını, Sağlık Hukukunun multidisipliner yaklaşımını yansıtan bu etkinlikte; katılımcıların her zamanki gibi üst düzey bilimsel programdan memnun kalıp, bilim ve dostluk köprüleri kurarak ayrılması ve ülkemiz sağlık sistemine yeni açılımlar getirmesi hedeflenmekte. Son derece ekonomik koşullarla organize edilen ve halen kayıt yaptırılabilen Kongreye ülkenin dört bir yanından konuyla ilgili tıp ve hukuk mensupları ile sigorta sektörü çalışanları ve hasta temsilcileri katılmaktadır. Tıp Hukukuna ilgi duyan herkesi aramızda görmek isteriz (http://www.tiphukukukongresi.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir